Росіяни не припиняють обстрілів наших мирних міст. Як українцям убезпечити своє майно під час активних воєнних дій?

Якщо з житлом ситуація більш-менш зрозуміла — адже в Україні діє програма Є-відновлення і більшість житла, що було частково пошкоджено, або повністю зруйновано — підпадає під дію цієї програми. То от з рухомим майном, тобто автомобілями, ситуація, на жаль, інша. Чи можна застрахувати свій автомобіль від воєнних ризиків і які страхові компанії мають такі пакети — читайте в матеріалі КИЇВ24.

Страховий ринок України вже давно адаптувався до реалій і нині великі страховики мають окремі пакети, що включають страхування від воєнних ризиків. Раніше журнал Insurance Top склав рейтинг страхових компаній за КАСКО за 9 місяців 2023 року:

Як застрахувати свій автомобіль і скільки коштує такий поліс?

Примітно, що у деяких випадках такі пакети КАСКО з відповідним покриттям навіть мають окремі назви. Та чи справді так легко застрахувати автомобіль навіть за наявності значної суми грошей? Виявляється, що ні, адже страхові компанії висувають низку вимог до самих авто. 

Про це в етері телеканалу КИЇВ24 розповів В’ячеслав Черняховський, генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес»

Страхові компанії приймають на страхування КАСКО лише автомобілі, віком до 12–15-ти років: тільки в такому випадку це має економічний сенс з точки зору ремонту. В інакшому випадку, вартість страхування буде близькою до вартості самої автівки. 

Якщо автомобіль значно старшого віку — страхова компанія навряд чи погодиться оформити такий поліс. А проте — ви можете принаймні обговорити це питання із представником компанії.

КИЇВ24

Вік авто — це не єдина вимога про яку йтиметься під час укладання поліса. І вам доведеться ретельно вивчати всі пункти обмежень, що будуть вказані у документі.

В’ячеслав Черняховський зазначає, що найважливішими у цьому випадку є територія розташування автівки: адже є регіони, на які страховий поліс не розповсюджується, або на які автомобіль, застрахований від воєнних ризиків, не повинен заїжджати.

Не всюди в Україні діє автострахування. Головною умовою його оформлення є розташування автівки поза зоною ураження артилерії. Доступне убезпечення автотранспорту на територіях від 30 до 70 км, наближених до лінії фронту (різні компанії визначають різні обмеження).

В окремих випадках обговорюються ситуації, за яких застрахованому автомобілю необхідно заїхати в зону бойових дій. Зокрема, це стосується волонтерів, чи представників ЗМІ.

«Таку поїздку потрібно заздалегідь погодити зі страховою компанією», — зазначає В’ячеслав Черняховський.

Звичайно, це не єдиний пункт, що визначатиме умови та вартість такого поліса. Тож, кожному власнику авто варто розуміти, що навіть у випадку пакета з максимальним покриттям, повну вартість машини не повернуть. Адже у середньому сума відшкодування (так звана страхова сума) становить від 10 до щонайбільше 50% від вартості автомобіля. Але зазвичай розмір покриття все ж таки ближче до 10%. До того, є і так звана франшиза — сума що власник авто має платити самостійно.

А от щодо вартості пакета — то включення у поліс — страхування від воєнних ризиків — потребуватиме і додаткових витрат. У середньому близько 2% від ринкової вартості авто. Хоча є і компанії що пропонують відшкодування фіксованої вартості авто на вибір суми й такий поліс може коштувати десятки тисяч гривень. 

КИЇВ24

Як застрахувати своє авто і що робити, якщо воно пошкоджене?

Гендиректор Асоціації «Страховий бізнес» зазначає, що у разі пошкодження автівки під час обстрілу, потрібна спецдовідка з поліції, аби отримати відшкодування коштів.

Поліція відкриває кримінальну справу по всіх фактах обстрілів, тож варто звернутись до правоохоронців за довідкою, що засвідчує понівечення авто, внаслідок російського удару. Далі працює все, за тим самим алгоритмом, що і фіксація пошкоджень при ДТП: автомобіль варто відвезти на СТО та оцінити розмір збитку.

Ще одним важливим аспектом у цьому випадку стане фото та відеофіксація пошкоджень та збитків. За можливості їх також варто зробити й подати разом з пакетом документів. 

Звичайно, це не всі деталі, про які ви маєте знати. Тож якщо вирішите застрахувати свій автомобіль від воєнних ризиків — обов’язково уточнюйте всі нюанси у вашого страховика.