Про це в ефірі КИЇВ24 розповів член економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Коли у 2022 році заморозили в Європі російські активи, вони вже не мали приносити дохід. А весь дохід що приноситься, називається надприбутком і може бути вилучений в бюджет. Такими є норми європейського законодавства.

Тобто конфіскується не саме тіло кредиту, а конфіскуються доходи. Європейці таким чином обходять “підводні камінчики” власного фінансового законодавства, зазначає Пендзин.

За словами експерта, російські гроші були вкладені в європейські облігації й з них робляться виплати. Під час реалізації виплат, вони акумулюються на спеціальному рахунку. Тож, і з погляду європейського законодавства, не є грошима РФ. Саме ці 3 млрд в рік і можуть передати Україні. За конфіскацію суверенних російських активів мова на разі не йде.

Використання заморожених активів РФ для потреби України — дискусійне питання

З перших днів повномасштабного вторгнення РФ Україна закликала країни “Великої сімки” та Євросоюзу заморозити російські активи та передати ці кошти на відновлення країни у стані війни. Але українські дипломати зіткнулися з низкою розбіжностей із боку європейських та американських політиків.

Наприкінці минулого року США запропонували конфіскувати 300 млрд доларів російських активів, але поки що план не змогли погодити. Також розглядалося питання передачі Україні прибутку, який отримують європейські банки із заморожених активів росіян.

При цьому, 3 травня, стало відомо, що країни Великої сімки вже не розглядають повну конфіскацію російських активів. G7 шукає менш радикальні варіанти використання грошей РФ на користь України.