Про це повідомив заступник міністра освіти України Михайло Винницький.

Він розповів, що цей розподіл стосується безпосередньо місць в аспірантурі лише у закладах вищої освіти, які підпорядковуються МОН. Ще раніше свою кількість оприлюднили Національна академія наук України, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство внутрішніх справ тощо.

Це безпрецедентна кількість аспірантів та, відповідно, державних інвестицій в підготовку науково-педагогічних працівників. Загальна кількість виділених бюджетних місць цього року сягає понад 7000, з яких понад 6000 припадає на МОН. Для розуміння: у 2020 році ці показники були – 3025 місць, у 2021 та 2022 роках – 3125, у 2023 – 3109.

Заступник міністра освіти додав, що нині розподілили вже 5409 бюджетних місць із 6031. А найближчим часом у Міносвіти очікують на рішення про перерозподіл ще понад 600 місць на користь інженерних, природничих, архітектурної, ІТ та математичних галузей.

Крім того, саме у 2024 році МОН використало критеріальний підхід, щоб виділити бюджетні місця на аспірантуру.

Для визначення кількості бюджетних місць в аспірантурі у кожному закладі, за кожною галуззю враховували такі критерії:

  • потенціал наукового керівництва штатними науково-педагогічними та науковими працівниками в певній галузі знань;
  • кількість успішних захистів дисертацій докторів філософії в певній галузі знань за минулий рік;
  • кількість науково-педагогічних і наукових працівників ЗВО, які працюють за основним місцем роботи не менше шести місяців і мають не менше п’яти наукових публікацій у періодичних виданнях, які на час публікації включили до наукометричних баз Scopus або Web of Science Core Collection;
  • місце ЗВО у рейтингах (загальних або галузевих) QS World University Rankings, The Times HE World University Rankings чи Шанхайському рейтингу.

Для вступників на аспірантуру у 2024 році зміняться правила: як це пов’язано із мобілізацією

Нагадаємо, згідно з новим законом, відстрочка діє лише для аспірантів денної форми на весь період їхнього навчання.

Крім цього, аспіранти в Україні здаватимуть держзалік. Як кажуть в Міністерстві освіти, з огляду на аномальну кількість вступників на аспірантуру за останні два роки, що частково може бути зумовлено ймовірним ухиленням від мобілізації, в Україні нині є потреба відфільтрувати реальних науковців.

Також, вступ на денну форму навчання за контрактом в аспірантуру офіційно скасували. Міносвіти України вже оприлюднило відповідний наказ. У відомстві пояснюють таке рішення значною кількість вступників-чоловіків призовного віку.