Заяву Дональда Туска цитує видання PAP.

Вже 13 грудня новий кабінет приведуть до присяги, а 14—15 грудня Туск має намір брати участь у саміті Європейського Союзу в Брюсселі, який, серед іншого, розглядатиме можливість початку переговорів про членство України й виділення довгострокового пакета фінансової допомоги на суму €50 мільярдів.

Туск заявив, що після приходу до влади негайно візьметься за врегулювання ситуації на кордоні Польщі й України, де через страйк польських перевізників зібралися багатокілометрові черги з тисячами вантажівок. За словами політика, він має намір діяти в інтересах польських перевізників, але одночасно добиватиметься вирішення питань, щоб блокада завершилась.

Журналісти також запитали лідера «Громадянської коаліції», чи міг би він вплинути на премʼєр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який перед грудневим самітом ЄС озвучував намір блокувати фінансову допомогу Україні й початок переговорів щодо її членства в ЄС.

Туск відповів, що Орбан повʼязаний з росією та її президентом «органічно», тому перебільшувати свого впливу він не може.

Блокада кордону польськими перевізниками

6 листопада польські перевізники влаштували страйк на кордоні з Україною поблизу пунктів пропуску «Ягодин-Дорогуськ», «Краківець-Корчова», «Рава-Руська-Гребенне». Через це ускладнився рух для вантажівок.

Польські підприємці скаржаться, зокрема, на недоброчесну конкуренцію з українського боку та тривале очікування вантажівок на в’їзд до Польщі. Мітингувальники вимагають заборонити реєстрацію в Польщі транспортних компаній з іноземним капіталом, через що польських підприємців витісняють із ринку.

Також вони вимагають відновлення дозволів на в’їзд до Євросоюзу для українських перевізників та поліпшення обслуговування на кордоні. Організатори заявили, що будуть протестувати до 3 січня.

На тлі страйку 16 листопада Європейська комісія заявила, що може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не втрутиться у питання блокування перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.

Крім того, у п’ятницю, 17 листопада, представники польських автоперевізників заявили, що розширять прикордонну акцію проти України, заблокувавши ще один пункт пропуску для вантажних автомобілів «Шегині – Медика».

Також у п’ятницю, 17 листопада, консули генерального консульства України в Любліні відвідали пункти пропуску «Рава-Руська – Гребенне» і «Дорогуськ – Ягодин». Вони закликали польську сторону якнайшвидше розблокувати рух вантажного транспорту та забезпечити усім необхідним українських водіїв, які змушені чекати в багатокілометрових чергах.

Крім того, польські перевізники заявили, що мають намір продовжити блокаду найбільшого пункту пропуску «Ягодин – Дорогуськ» на кордоні з Україною до лютого 2024 року. Крім того, лідер польських мітингарів анонсував розширення блокади на четвертий пункт пропуску «Медика – Шегіні» з 23 листопада.

До слова, у четвер, 23 листопада, протестувальники заявили, що мають намір заблокувати ПП «Нижанковичі-Мальховіце».  Відомо, що незаблокованими на польському кордоні залишаються два пункти пропуску, які відкриті для порожніх вантажівок: «Нижанковичі-Мальховіце» і «Устилуг-Зосін».

Проте, 28 листопада одна з асоціацій польських перевізників запропонувала своє бачення компромісу, що частково задовольнив би інтереси блокувальників. Однак, вона не залучена до блокування кордону з Україною.

Крім того, уряд Польщі заявив, що країна рішуче вимагатиме від Європейського Союзу відновлення дозволів, які обмежують транзит для українських перевізників. Раніше повідомлялось, що Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України й Мінінфраструктури Польщі спільно напрацьовують заходи для розблокування кордону. Зокрема відомства домовились про зменшення кількості вантажівок на кількох автомобільних пунктах пропуску.

А у четвер, 7 грудня,  «Укрзалізниця» відправила до Польщі перший контрейлерний потяг з вантажівками. Над проєктом компанія працювала два тижні. У складі поїзда 23 платформи, на які було завантажено 13 тягачів з напівпричепами.