Про це пише Bloomberg.

Глобальні ринки зросли на тлі очікувань інвесторів щодо обіцяного Дональдом Трампом зниження податків та зменшення регулювання. Ціна біткоїна — регулювання якого Трамп пообіцяв послабити — досягла рекордного рівня.

Долар зміцнився найшвидшими темпами за два роки, що призвело до зниження мексиканського песо до найнижчого рівня з 2022 року, головним чином через обіцянку Трампа запровадити мита на всі імпортні товари.

Економісти зазначають, що така політика може призвести до зростання інфляції, що, в свою чергу, може спонукати Федеральну резервну систему США підвищити відсоткові ставки: в результаті казначейські облігації впали.

При цьому акції медіакомпанії Trump Media & Technology Group зросли відразу на 50%, пише CNBC.

Російський фондовий ринок почав торги з активного зростання на тлі новин про те, що Дональд Трамп перемагає на президентських виборах у США. Індекс Мосбіржі, що відображає котирування 49 найбільших російських компаній, зріс на 4,1% – це найвищий показник за понад рік. Акції Сбербанку подорожчали на 3,4%, Газпрому – на 5,1%, Новатек – на 4,2%. Більше ніж на 2% піднялися котирування ВТБ, НЛМК, Сургутнафтогазу, Лукойлу, Транснафти та Совкомфлоту. Акції Аерофлоту зросли на 5,5%.

Як пише Reuters, водночас ціни на сировину від нафти до металів і зерна знизилися на тлі зміцнення долара. Ціни на нафту та сою впали приблизно на 1,5%, тоді як мідь знизилася більш ніж на 2% у торгах в Азії під тиском від зростання курсу долара. Дорогоцінні метали, включаючи золото, залишилися стабільними.

Металургійна та сталева промисловість Китаю можуть постати перед труднощами після повернення Трампа до влади, оскільки він пообіцяв запровадити 60% мита на китайські товари, щоб стимулювати виробництво у США.

У відповідь Пекін може бути змушений підвищити мито на американські соєві боби, ця олійна культура залишається найбільшим сільськогосподарським експортом США до Китаю.

Також глобальне постачання нафти може опинитися під загрозою, якщо адміністрація Трампа посилить санкції на постачання нафти з Ірану, який експортує близько 1,3 мільйона барелів на день.

Як пише AP, на цьому тлі Іранський ріал впав до рекордного мінімуму — 703 тисячі ріалів за долар.

У 2015 році, під час ядерної угоди Ірану зі світовими державами, ріал коштував на рівні 32,000 до $1. Однак Трамп вивів США з угоди у 2018 році.

Нагадаємо, Трамп переміг на виборах президента США. Він набрав 277 голосів виборників із необхідних для перемоги 270. Республіканець пообіцяв значне зниження податків і мит на багато імпортних товарів, що, за попередженнями економістів, може підштовхнути інфляцію.

Він пообіцяв припинити війну в Україні “за 24 години” — яка, як побоюється Київ, може означати угоду, за якою він віддасть територію Росії.

Республіканці повернули собі контроль над Сенатом, і ця зміна в поєднанні з успіхом Дональда Трампа на виборах має значні політичні та економічні наслідки. У короткостроковій перспективі контроль Республіканської партії над Сенатом дає адміністрації Трампа повноваження ухвалювати нові знижені податки і, «ймовірно, розвіє надії прогресивних людей різко перекласти тягар оподаткування США на корпорації та багатих людей», зазначив Bloomberg.

Довгострокові наслідки можуть бути ще більш значними, оскільки республіканці тепер «можуть змінити федеральну судову систему», зазначив Semafor. Лише третина місць у Сенаті “розігрується” кожні два роки, тож «очікується, що після завершення цього циклу демократи негайно перейдуть у наступ », — додає Politico.

Конгрес США складається з двох палат — Сенату та Палати представників. Саме вони спершу схвалюють американський бюджет, зокрема і допомогу Україні, перш ніж президент зможе підписати таке рішення.

На початку цього року, наприклад, Палата представників, де республіканці мали більшість, тривалий час блокувала виділення допомоги Україні на $61 мільярд.

Поки республіканці мають 51 місце у Сенаті проти 42 у демократів. Також вони мають перевагу над демократами в Палаті представників — 195 проти 173. Підрахунок голосів досі триває.