Про це розповів професор інституту радіоактивності навколишнього середовища університету Фукусіми у Японії Марк Железняк в ефірі КИЇВ24. 

«Два фактори які впливають на розповсюдження радіації… це не лише напрямок вітру, але й в першу чергу що буде викинуте. Коли я давав інтерв’ю рік тому – ситуація була зовсім іншою, тоді працювали на ЗАЕС декілька ректорів. Як я казав, з працюючих реакторів в аварійній ситуації викид – це йод й цезій», – пояснив він.

Експерт також детально розповів, у чому полягає різниця між аваріями на ЧАЕС та Фукусімі та ймовірною катастрофою на ЗАЕС.

«Якщо такий тип аварії як у Чорнобилі – то це брудна бомба, це був сильний вибух колосальної термічної суміші який викинув ядерне паливо на велику територію. В Фукусімі цього не сталося. Реактор Фукусіми такого ж типу як на ЗАЕС. На сьогоднішній день не один реактор не працює, працює лише п’ять реакторів у холодній зупинці, перший та п’ятий знаходяться в гарячому стані. Що це означає? Холодні реактори, ті які виключені – в них вже давно завершилась реакція. Означає це те, що йод виробляється лише тоді коли йде ланцюгова реакція, у йода дуже короткий термін розпаду й тому йоду там немає. Як було вчора заявлено, у будь якому варіанті аварії – не буде викиду йоду», – каже Железняк.

Фото: відкриті джерела