Про це пише Reuters.
Словацький прем’єр Фіцо розповів у відео на сторінці Facebook, що їздив до путіна нібито через рішення Зеленського припинити транзит російського газу, заявивши, що був “змушений” поїхати саме через рішення України щодо транзиту.
“Мені потрібно було забезпечити принаймні газ для внутрішнього споживання Словаччини, що ми і зробили, навіть без підвищення цін на газ”, — сказав він, не уточнивши, як саме планував отримувати цей газ. Фіцо
Він вкотре звинуватив українського президента у “саботуванні фінансових інтересів Словаччини та ЄС” через відмову продовжити транзит російського газу. “Ні Словаччина, ні ЄС не перебувають у стані війни, у нас немає причин терпіти авантюри Зеленського, особливо зважаючи на допомогу, яку Словаччина і ЄС надають Україні”, — заявив словацький премʼєр.
Окрім цього, він звинуватив Україну у фінансових втратах через припинення транзиту, зазначивши 1,5 мільярда євро збитків. За його словами, припинення транзиту спричинило фінансові втрати України на 500 мільйонів євро у вигляді плати за транзит і додатково 1 мільярд євро через підвищення цін на газ.
Фіцо повідомив у відеозверненні, опублікованому у Facebook, що забезпечив газ для внутрішнього споживання Словаччини. Додаткових деталей щодо угоди прем’єр-міністр не розкрив, а офіс уряду не надав коментарів.
Reuters навело інформацію від словацького оператора газотранспортної системи Eustream. В компанії заявили, що паливо буде надходити не через Україну, а через гілку газогону з Угорщини — через “Турецький потік”.
Зазначимо, на карті газових шляхів Європи, опублікованій на порталі Entsog, можна побачити, що Словаччина дійсно має можливість отримувати газ не лише через Україну.
Партія Hlas, заснована чинним президентом Словаччини Петером Пеллегріні, вважає, що дії України “зраджують довіру та допомогу”, яку Словаччина надавала до цього часу. У заяві партії міститься погроза заблокувати євроінтеграцію України.
“Словацька Республіка втратить сотні мільйонів євро в результаті кроку президента Зеленського – як на закупівлі газу в іншого постачальника, так і на втраті плати за транзит до інших країн. Підвищення ціни на газ також позначиться на зростанні інфляції й автоматично на цінах на харчові продукти, як, наприклад, хлібобулочні вироби: хліб, булки тощо”, – сказано в повідомленні партії.
“Якщо президент Зеленський хоче продовжити такий підхід до Словаччини, виникає питання, чи буде Словаччина й надалі підтримувати вступ України до ЄС, що ґрунтується на принципах солідарності та партнерства, де така поведінка є неприйнятною. Якщо президент Зеленський хоче, щоб його сприймали як партнера, він має поводитися відповідно”, – заявила партія.
Hlas наголошує на тому, що Словаччина раніше надавала значну підтримку Україні (військову, політичну й гуманітарну), і тепер очікує взаємної поваги та співпраці.
Партія закликає до розв’язання проблеми шляхом переговорів, зокрема за участі Європейської комісії, замість односторонніх дій з боку України.
Нагадаємо, схожу завуальовану погрозу заблокувати вступ України в ЄС 8 грудня зробив міністр закордонних справ Угорщини у зв’язку з появою законопроєкту про заборону на транзит російських газу та нафти.