Російський “Газпром” переорієнтовується на Туреччину через погіршення умов роботи в Європейському Союзі.
За інформацією джерел російського видання The Moscow Times, минулого року компанія вивезла своїх працівників із ЄС, включно з родинами, та організувала мовні курси з турецької для підготовки до роботи на новому ринку.
“Співробітники “Газпрому”, які обслуговують російські газопроводи “Північний потік” і “Турецький потік”, практично в повному складі минулого року залишили Євросоюз, розповіли кілька співробітників компанії. Двоє співробітників розповіли, що їдуть до Туреччини, де компанія має намір створити газовий хаб. Співробітники “Газпрому” торік поспішно вивчали турецьку мову, у компанії запустили групи із мовними курсами. Наприкінці року співробітники підбирали у Стамбулі квартири для проживання, перевозили речі та сім’ї”, — йдеться у статті.
Через санкції Газпром позбувся низки компаній у Німеччині (Securing Energy for Europe GmbH) та Великій Британії (Gazprom Marketing & Trading), активи яких були націоналізовані.
Також монополія ліквідувала дві компанії в Нідерландах — Gazprom Sakhalin Holdings B.V. та Gazprom Finance B.V. Ці структури використовувалися для оптимізації оподаткування, але після розірвання угоди про уникнення подвійного оподаткування між Росією та Нідерландами їхні фінансові переваги зникли.
Після зупинки транзиту через Україну з початку 2025 р. з п’яти шляхів доставки газу до Європи, що існували до війни, у “Газпрому” залишиться лише один — “Турецький потік”. Але й без нього компанія вже втратила понад 80% європейського експорту порівняно з 2021 р.: за підрахунками Reuters, торік “Газпром” прокачав на колись найбільший ринок збуту 32 млрд кубометрів газу — лише на 4 млрд більше, ніж 2023 року, коли поставки скоротилися до найнижчого рівня з другої половини 1970-х років.
У 2023 р. “Газпром” отримав рекордний з моменту свого створення в 1990 р. збиток. Видобуток виявився мінімальним за цей період — всього 404 млрд кубометрів. Постачання «Газпрому» до Європи та Туреччини скоротяться у 2025 році до 45 млрд кубометрів з 50 млрд у 2024 році.