Про це Андрій Пишний розповів в етері телемарафону “Єдині новини”.

Національний банк традиційно не дає прогнозів щодо курсу, але декларує про те, що ми будемо ефективно забезпечувати наш мандат цінової стабільності й курсової стійкості.

У своїй заяві Пишний зазначив, що з початку війни НБУ був змушений зафіксувати офіційний курс: (спочатку 29,25 грн/долар, з липня 2022 року – 36,6 грн/долар).

Це призводило до множинності курсів:

  • офіційний,
  • курс міжбанківського ринку,
  • курс сірого ринку,
  • курс в обмінних пунктах.

При цьому готівковий курс постійно рухався. Голова НБУ нагадав жовтень 2022 року коли, офіційний курс був 36,6, а обмінники продавали долар по 41-42 гривні.

Якщо ця різниця суттєва, виникає арбітраж, спекуляції і неможливість забезпечити курсову стійкість і, що важливо, формувати очікування стабільності.

Андрій Пишний також обговорив допомогу партнерів і зазначив, що цього року влада очікує отримати щонайменше 38 мільярдів доларів. Торік, за його словами, міжнародна допомога була достатньою, й на сьогодні її обсяг сягає майже 43 мільярди доларів.

Водночас наприкінці 2023 року Нацбанк констатував, що матеріалізувалися ризики ритмічності, й це підважило до певної міри надходження тих траншів, на які Україна розраховувала в січні-лютому.

У заяві йшлося, що за базовим сценарієм НБУ міжнародна фінансова допомога України цього року очікується у розмірі 38 мільярда доларів.

Нагадаємо, що протягом грудня 2023 року курс долара досить сильно коливався. Так 20 грудня Національний банк України знову підвищив курс долара. Його встановлено на такому рівні: 37,5516 грн за 1 долар (+0,2311 грн).

Водночас курс гривні до євро укріпився до 41,61 грн за євро порівняно із 41,72 грн у 3 січня. НБУ встановили рекордний офіційний курс долара.