Про це Головнокомандувач ЗСУ повідомив у Telegram.
Воїни Повітряних сил Збройних сил України знищили ворожий літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 та повітряний пункт управління противника Іл-22. Дякую Повітряним силам за чудово сплановану та проведену операцію в Приазов’ї!
Зазначається, що літак А-50 було збито відразу після його заступу на чергування в районі Кирилівки близько 21:10-21:15. Літак зник з радарів і припинив відповідати на запити тактичної авіації, а пізніше пілотом літака Су-30 ПКС РФ було виявлено займання та падіння невстановленого повітряного судна.
Літак Іл-22М11 здійснював чергування в районі Стрілкового. Пізніше був підбитий вздовж узбережжя Азовського моря близько 21:00. Після ураження літак планував здійснити посадку в Анапі, запросив евакуацію, виклик “швидкої” та пожежної машини.
Що це за літаки
А-50 – літак далекого радіолокаційного виявлення та управління, створений на базі військово-транспортного літака Іл-76. За часів СРСР літак повинен був стати аналогом західних літаків AWACS. А-50 – у буквальному сенсі “очі” російських військових, оскільки він здійснює розвідку, дає цілевказівки російським винищувачам та наводить ракети. Вартість одного літака понад 330 млн доларів США.
Іл-22М – повітряний захищений пункт керування, а також літак радіотехнічної розвідки, який створений за часів СРСР на базі пасажирського літака дальньої авіації Іл-18. На початку вторгнення російські терористи мали 12 таких літаків (з 33, виготовлених за часів СРСР). Один з Іл-22М був збитий “вагнерівцями” під час заколоту Пригожина у червні 2023 року.
Обидві моделі літаків станом на 2024 рік в Росії вже не виготовляються.
Реакція росіян
Раніше соцмережами росіяни поширювали свою версію подій. Начебто ворожий Іл-22 в районі Азовського моря був вражений російською ППО, яка захищала Кримський міст.
Такий варіант подій підтверджувався тим, що у момент удару на мосту якраз перекрили рух через тривогу. До того ж росіяни почали писати, що літак навіть змогли посадити, а екіпаж взагалі лише відбувся двома пораненими.
Ні одна з версій не отримала підтвердження.