Про це повідомляє пресслужба Верховного суду.

«Верховний Суд повернув садибу Терещенків до комунальної власності. 12 вересня 2023 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила нове рішення у справі щодо садиби Терещенків, яким повернула її територіальній громаді міста Києва», – йдеться у повідомленні.

Водночас Верховний Суд виніс окрему ухвалу «ухвалу щодо недопущення порушень законодавства про охорону культурної спадщини» та, за словами депутатки Київради Ксенії Семенової, зобов’язав Київську міську раду усунути попередні порушення.

«Це позитивно вплине на правозастосування загалом, адже ухвалу будуть враховувати під час розгляду аналогічних справ», – написала вона.

Що відомо про конфлікт навколо садиби Терещенка?

Нагадаємо, особняк Терещенка на бульварі Тараса Шевченка, 34/11 побудували в 1874-1875 роках за проєктом київського архітектора Андрія-Фердінанда Краусса в стилі «неоготика». Пам’ятка архітектури взята на облік рішенням Київради в 1986 році. У 1998 році взято на облік також флігель як щойно виявлений об’єкт культурної спадщини.

За даними розслідування проєкту «Схеми» від «Радіо Свобода», у 2004 році місто оголосило конкурс для потенційних інвесторів для садиби, і переможцем обрали «Укрнафту» (понад 40% акцій належать структурам Коломойського).

У 2007 році садибу, площа якої становить понад 1000 квадратних метрів, передали приватному товариству ПрАТ «Центрелеватормлинбуд», яке належить Оксані Палиці – ексдружині нардепа Ігоря Палиці. Компанія обіцяла реставрувати садибу, натомість всі ці роки вона поступово руйнувалася.

У червні 2021 року прокуратура звернулась до суду з вимогою повернути будівлю у комунальну власність. Правоохоронці повідомляли, що у 2008 році між структурними підрозділами КМДА та приватним товариством було укладено «нікчемні угоди, якими пам’ятку фактично передано у приватну власність поза приватизаційною процедурою».

Однак у грудні того ж року суд відмовився повернути садибу у власність Києва.

Фото: відкриті джерела