Про це повідомляє Європейська правда.
28 травня зі Швейцарії до усіх столиць країн-учасниць саміту передали змінений варіант підсумкового документа майбутньої зустрічі, який раніше обговорили з українськими представниками. Перший проєкт виявився небезпечним для України.
“З нього вичистили ключові ідеї, заради яких у принципі організовували зустріч на найвищому рівні”, — йдеться у повідомленні.
Під час Конференції з відновлення в Берліні Володимир Зеленський зазначив, що Україна “не відступиться від Формули миру”. Вже 9 червня з Берну розіслали новий проєкт спільного рішення, де Швейцарія “несподівано відступила від багатьох позицій, які сама ж і просувала”.
“У травневому проєкті рішення Саміту миру не було жодної згадки слова “агресія”, тепер у тексті йдеться про “агресію Російської Федерації проти України”. Попередній проєкт рішення саміту, запропонований швейцарцями, створював юридичне вікно для того, щоб за потреби включити відмову України від частини її території до умов “сталого миру з РФ”, — кажуть у виданні.
Що змінили у комюніке
Основою сталого миру буде лише “таке рішення, що буде засноване на принципі поваги до територіальної цілісності та суверенітету усіх держав”. У попередньому проєкту “формула миру” була не досить чітка, що відкривало простір для обговорення альтернатив. Зокрема, це дає дозвіл для обговорення “формули миру” за версією Бразилії та Китаю, згідно з якою, має припинитися посилення ЗСУ, а бойові дії — заморозитись.
Тепер до уваги беруться лише ті пропозиції, які відповідають міжнародному праву – тобто, поверненню кордонів 1991 року, якщо сама Україна не буде готова їх переглянути та Статуту ООН, що означає безумовне право України продовжувати відбивати російські атаки та звільняти окуповані території.
“Крім того, у новому проєкті швейцарці погодилися взагалі не згадувати про Росію у положенні стосовно мирних переговорів, натомість йдеться про “всі сторони”. Тепер там немає послабленої вимоги про “заходи зміцнення довіри”, а натомість потрібні “конкретні дії”. І головне — видалені згадки про “другий мирний саміт”, які натякали на зобов’язання запросити Росію до участі у ньому”, — йдеться у повідомленні.
Однак і цей проєкт наразі не фінальний, він може бути змінений точково, але все ж основна ідеологія рішення збережеться.
15 держав “взяли паузу”
Після того, як проєкт рішення було змінено, кількість країн-учасниць Саміту миру, знизилась. 5 червня Швейцарія отримала 80 підтверджень “на рівні глав держав та урядів”, а пізніше зазначили, що наразі держав-учасниць близько 90.
“Кілька держав ще чекають на фінальний проєкт рішення саміту, інші — перебувають під тиском РФ. Президент Володимир Зеленський останні тижні подорожує світом, переконуючи столиці долучитися до саміту. Як кажуть джерела “ЄвроПравди”, в реальності близько 15 держав “поставили на паузу” свою участь”, — йдеться у матеріалі.
Крім того, десятки країн повідомили, що знизять рівень від президентського чи прем’єрського до рівня міністрів або навіть заступників.
До речі, про вплив та тиск Росії на деякі країни, яких було запрошено на Саміт миру, також розповідав й голова МЗС України Дмитро Кулеба. Про це докладніше читайте тут.