Колишній власник ПриватБанку бізнесмен Ігор Коломойський наприкінці січня 2025 року звернувся до Конституційного суду з проханням визнати неконституційними окремі норми банківського закону №590-ІХ та Господарського процесуального кодексу України. Попередньо отримав відмову, але через незгоду колегії суддів остаточне рішення про відкриття провадження ухвалить Другий сенат КС.
Про це повідомила пресслужба ПриватБанку.
У повідомленні йдеться, що Коломойський стверджує, що норми закону № 590-ІХ унеможливлюють повернення права власності, обмежують судовий захист та порушують принцип рівності сторін у судовому процесі. Він просить визнати їх неконституційними, оскільки вони, на його думку, нібито суперечать низці статей Конституції України.
Банк нагадав, що Коломойський оскаржив націоналізацію ПриватБанку як в адміністративних, так і господарських судах. Розгляд господарської справи завершився ще 26 листопада 2024 року. Тоді Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду остаточно підтвердив неможливість повернення державного ПриватБанку колишнім власникам та закрив провадження у справі за позовом Ігоря Коломойського та компанії Triantal Investments LTD. Після такого вердикту ексвласник ПриватБанку вирішив звернутись до Конституційного суду.
Щодо спору в адмінсудах, то в середу, 26 лютого, скаргу Коломойського у справі проти Кабміну, НБУ, Мінфіну, Фонду гарантування вкладів та Привату про оскарження націоналізації банку розглядає Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду.
“Ця справа є надзвичайно важливою, оскільки ексвласник банку досі намагається оскаржити рішення всіх державних органів, які брали участь у націоналізації ПриватБанку”, — прокоментував адвокат банку.
Нагадаємо, 29 липня 2024 року суд розглянув апеляцію Коломойського на рішення про закриття справи щодо повернення акцій ПриватБанку. У суді пояснювали, що таким чином ексвласник банку хоче повернути собі права власності на акції фінустанови.
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про входження держави до капіталу ПриватБанку 18 грудня 2016 року.
Перехід ПриватБанку у власність держави відбувся відповідно до статті 41 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”. Це рішення дало змогу уникнути системних ризиків для банківського сектору та стало запорукою збереження фінансової стабільності в країні. Держава витратила на докапіталізацію ПриватБанку понад 155 млрд гривень.
Бізнесмен Ігор Коломойський, якому до націоналізації належало 41,7% акцій банку, з вересня 2023 року перебуває у СІЗО. Його підозрюють у незаконному заволодінні 5,8 млрд грн шляхом фіктивного внесення готівки до каси ПриватБанку й інших злочинах.