Про це у своєму звіті повідомив Інститут вивчення війни (ISW).

У звіті йдеться, що за підсумками 2023 року в румунському чорноморському порту Констанца було відвантажено рекордні 36 млн метричних тонн зерна. Близько 40% цих поставок становило українське зерно.

Експерти ISW зазначали, що українські удари по кораблях Чорноморського флоту (ЧФ) змусили російські військово-морські сили змінити моделі операцій та відвести деякі судна від своєї основної бази в окупованому Севастополі на заході Криму.

Також знищення і пошкодження суден ЧФ дозволило Києву і партнерам максимально використовувати Чорноморський зерновий коридор. Міжнародна підтримка цього проєкту продовжує зростати, попри вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи та погрози силою заблокувати її діяльність.

У ISW кажуть, що  Кремль, ймовірно, намагався створити інформаційні умови для можливої операції під чужим прапором у Придністров’ї у квітні 2022 та лютому 2023 року, але зазнав невдачі частково з економічних причин.

Кремль може розглядати операцію під чужим прапором у Придністров’ї як альтернативний спосіб утримати країни від участі в українському зерновому коридорі, незважаючи на ослаблення російської присутності в західній частині Чорного моря.

Невизнана Придністровська Молдавська Республіка

У звіті аналітики зазначають, що 10 січня МЗС Росії заявило про виклик посла Молдови для висловлення протест проти “недружніх дій” Молдови. Включаючи “політично мотивоване переслідування російських і російськомовних ЗМІ” і “випадки дискримінації російських громадян, які в’їжджають до Молдови”.

Крім того, МЗС Росії погрозливо заявило, що якщо такі дії триватимуть, “російська сторона залишає за собою право вжити додаткових заходів у відповідь”.

Також російське відомство заявило, що в ЗМІ з’явилася інформація про те, що Молдова планує допомагати НАТО в підготовці українських військ на молдовській території, що, на думку РФ, буде рівнозначно “безпосередній участі” Молдови у бойових діях на боці України.

Кремлівські чиновники останнім часом активізували посилання на “співвітчизників за кордоном” і “Русский мир” – концепції, які Росія часто використовує для виправдання свого права захищати етнічних росіян і російськомовних за межами своїх кордонів.

У звіті йшлося про те, що угода про поглиблену зону вільної торгівлі між ЄС і Молдовою дозволила придністровським компаніям, зареєстрованим у Молдові, користуватися безмитним доступом до ринків ЄС за умови проходження молдовських митних перевірок.

Нещодавні зміни до Митного кодексу Молдови, які вимагають від придністровських підприємств сплачувати ввізні мита до Молдови, можливо, порушили ці переваги.

Нагадаємо, що ще на початку грудня у Молдові організували військові навчання неподалік від межі окупованого росіянами Придністров’я та за 22 кілометри від українського кордону. Міністерство оборони країни повідомляло, що з 17 по 22 грудня військові 22-го миротворчого батальйону проходитимуть підготовку в Навчальному центрі Бульбоака.