Про це пише видання Bloomberg.
У виданні вкотре наголошують, що у випадку провалу Київ зазнає серйозного удару і посилить сумніви щодо підтримки його союзників, особливо з урахуванням того, що допомога США зупинилася в Конгресі.
Євросоюз запропонував Будапешту оновлений механізм моніторингу пакета допомоги Україні у розмірі 50 млрд євро. Однак, він виключив можливість щорічного вето, яке прем’єр-міністр Угорщини вимагає додати до цього інструменту перевірки витрат.
Зазначається, що все залежатиме від самого прем’єр-міністра Орбана, адже він розлютив своїх колег з ЄС, коли заблокував один із центральних пунктів європейської стратегії безпеки, спрямованої на стримування російського диктатора Володимира Путіна.
У повідомлені зазначили, що Угорщині заблокований доступ до значного фінансування ЄС через побоювання з приводу верховенства закону та гальмування військової підтримки Києва.
Віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс у Вашингтоні наголосив, що варто очікувати від РФ нападу на інші країни, якщо вона відчує підтримку.
Якщо Україна зазнає невдачі, а Росія відчує підтримку, вона намагатиметься напасти на інші країни. Це просто означало б набагато більшу війну з НАТО.
Якщо країни-члени не зможуть укласти угоду з Угорщиною, це також може спровокувати сильний поштовх до покарання Орбана за його непоступливість. Одним із варіантів, що обговорюються, було б призупинення виборчих прав Угорщини, зробивши рішучий крок і посилаючись на статтю 7 договорів ЄС.
У виданні зазначили, що деякі протести, які охопили всю Європу за останні місяці, були підтримані організаціями, пов’язаними з Орбаном. Ці протести створюють напружену ситуацію в країнах ЄС.
Вето Угорщини на допомогу Україні
Нагадаємо, що у грудні 2023 року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заблокував ухвалення рішення ЄС щодо програми бюджетної допомоги Україні на 50 мільярдів євро. Він зазначив, що ЄС повернеться до розгляду питання фінансової допомоги Україні на початку 2024 року.
Пізніше він додав, що Угорщина може зняти вето на пакет допомоги. Але за умови, що Європейська рада затвердить голосування за виділення коштів на щорічній основі. Це дозволить угорському премʼєру блокувати фінансування України щороку або отримати поступки від Брюсселю за відмову від вето.
Також Орбан погодився на двосторонню зустріч з президентом України Зеленським. Втім, коли відбудеться перша зустріч між двома лідерами від початку повномасштабної російської агресії, поки не відомо.
Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан вважає, що схвалення чотирирічної програми макрофінансової підтримки для України — «це порушення суверенітету і національних інтересів ЄС».
23 січня уряд Євросоюзу заявив, що готовий до радикальних дій, якщо прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан й надалі продовжить блокувати пакет допомоги для України. 26 країн-членів ЄС готові прийняти пакет військової допомоги Україні на саміті в Брюсселі 1 лютого незалежно від підтримки Угорщини.