Про це він сказав під час пресконференції з прем’єром Словаччини Робертом Фіцо, пише Reuters.
За словами угорського прем’єра, в цілому, він не проти допомоги Україні, але підкреслив, що «ми повинні зробити це таким чином, щоб не завдати шкоди бюджету ЄС».
Але віддати 50 мільярдів євро з бюджету ЄС на чотири роки вперед – це порушення суверенітету і національних інтересів ЄС. Ми навіть не знаємо, що станеться через чверть року, — так він спробував обґрунтувати свою позицію.
Орбан наполягає, що будь-яка фінансова допомога Україні має бути відокремлена від бюджету ЄС і пропорційно економіці країн членів.
Якщо Брюссель погодиться з цим, тоді буде допомога Україні поза бюджетом. Якщо ні, то я із сумом зупиню цей процес, — каже він.
«Біла ворона» у європейській сім’ї
Нагадаємо, що у грудні 2023 року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заблокував ухвалення рішення ЄС щодо програми бюджетної допомоги Україні на 50 мільярдів євро. Він зазначив, що ЄС повернеться до розгляду питання фінансової допомоги Україні на початку 2024 року.
Пізніше він додав, що Угорщина може зняти вето на пакет допомоги. Але за умови, що Європейська рада затвердить голосування за виділення коштів на щорічній основі. Це дозволить угорському премʼєру блокувати фінансування України щороку або отримати поступки від Брюсселю за відмову від вето.
Також Орбан погодився на двосторонню зустріч з президентом України Зеленським. Втім, коли відбудеться перша зустріч між двома лідерами від початку повномасштабної російської агресії, поки не відомо.
Слід зазначити, що влада Угорщини підтримує тісні зв’язки з країною-агресоркою. Так, 17 жовтня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та президент РФ Володимир Путін провели зустріч у Китаї, у площині пекінського саміту.
А поки інші країни Європи активно шукають альтернативу російським енергоносіям, Угорщина збільшує імпорт газу з РФ.
Угорщина вже давно стала «білою вороною» у європейській сім’ї. Видання The Guardian писало, що голова угорського уряду нині ізольований у Європейському Союзі сильніше, ніж будь-коли раніше, і в ЄС очікують дедалі більше проблем із Будапештом.
Своєю чергою, прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас наголошувала, що Угорщина стає проблемою для Європейського Союзу, тож її необхідно розв’язати, оскільки зберігати єдність стає дедалі складніше.