Під час конференції “Відновлення справедливості для України” у Гаазі оголосили про офіційний запуск Міжнародного реєстру збитків, заподіяних українцям війною, яку розв’язала Росія.

Що дає такий реєстр, у чому його відмінність від програми “Євідновлення” та й взагалі — які перспективи ? Про це в ефірі телемарафону розповіла заступниця голови Комітету парламенту з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.

Якщо програма “ЄВідновлення” базується лише на можливостях бюджету України, хоч і за підтримки партнерів, то Міжнародний реєстр збитків — це програма, до якої приєднались та визнали, згідно з угодами, 44 країни. Першою чергою, країни Ради Європи, адже саме під егідою цієї інституції була впроваджена програма.

А отже, за словами Кравчук, такий реєстр — це складова Міжнародного компенсаційного механізму. Щоправда, навіть після запуску 2 квітня Міжнародний реєстр збитків запрацював тільки частково. І нині йдеться  лише про першу категорію, що стосується збитків, заподіяних фізичним особам, які втратили житло.

Хто може подати заявку на компенсацію від Міжнародного реєстру збитків

Якщо в особи є пошкоджений будинок, чи квартира — власник подаватиме через дію документи, що засвідчують:

А) –  що людина є власником житла.

Б) – докази, що цей будинок/квартира були пошкоджені, чи зруйновані.

Мова йде про руйнацію після 24 лютого 2022 року на всій території України. Зокрема й на тимчасово окупованих територіях.

Згодом до подачі заявок стануть доступні й інші категорії постраждалих громадян, зазначає Кравчук. Вони стосуватимуться людей, які:

  • були поранені,
  • втратили близьку людину,
  • були змушені переїхати,
  • були примусово депортовані.

Тож, загалом очікується, що до реєстру подадуть близько 8 мільйонів запитів, зокрема щодо житлових претензій − від 300 до 600 тисяч позовів. Вже за першу годину роботи — до реєстру подали заяви 18 громадян. А над вечір йшлося вже про 200 заяв.

КИЇВ24

Як подати заявку на відшкодування через “Дію” і хто може це зробити

За словами заступниці голови парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенії Кравчук, у правилах Міжнародного реєстру збитків вона не побачила обмежень. Але все ж таки люди мають розуміти, що сам по собі реєстр не видає компенсацію. І спочатку відбуватиметься збір всіх заяв та їхня систематизація.

А от подати відповідну заяву поки що можуть тільки фізичні особи через додаток “Дію”. Для цього необхідно оновити застосунок.

  • Заяви можуть подавати тільки повнолітні особи, які мають податковий номер та електронний підпис.
  • Важливо, що для подання заяви треба бути власником майна, яке зареєстроване в Державному реєстрі речових прав.

Потрібно мати й  Акт про обстеження” від місцевої влади.

Щоб отримати такий акт, необхідно відправити заяву на компенсацію через програму “ЄВідновлення”. Після чого комісія огляне ваше житло, складе “Акт обстеження” та внесе його в реєстр пошкодженого та зруйнованого майна. Інформація про “Акт” автоматично підтягнеться у застосунок і ви зможете подати заяву на відшкодування збитків.

Крім цього, ви можете звернутись до органів місцевої влади, щоб скласти “Акт комісійного обстеження” і внести його в реєстр.

Тобто, отримати компенсацію від Міжнародного реєстру можна, навіть якщо ви вже отримували відшкодування за програмою “ЄВідновлення”. Так, при заповненні заяви, ви вказуєте бажану суму компенсації, яку хочете отримати додатково до виплати за програмою “ЄВідновлення”.

КИЇВ24