Про це повідомив адвокат УПЦ МП Микита Чекман.

На його думку, шоу порушує ч. 3 ст. 161 КК України – умисні дії, спрямовані на розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, вчинені організованою групою осіб. За цю статтю загрожує від 5 до 8 років за ґратами.

Чекман наголосив, що храм є чинним місцем для богослужінь та інших релігійних обрядів, а тому фільмування кулінарного шоу там є «неетичною поведінкою».

«Знімаючи та публічно демонструючи кулінарне шоу в молитовному храмі, Євген Клопотенко порушує та нехтує установленими в суспільстві церковними канонами, релігійними традиціями та правилами, проявляє неповагу до релігійної спільноти та її цінностей, чим викликає образу вірян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями», – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, що кулінар Євген Клопотенко та автор проєкту «Реальна історія» Акім Галімов зняли епізод про різдвяні українські традиційні страви у Трапезному храмі Києво-Печерської лаври. Українська православна церква Московського патріархату обурилися через такий вибір місця для запису програми. Згодом користувачі соцмереж також розкритикували Євгена Клопотенка, зауваживши, що Києво-Печерська лавра – не місце для знімання подібних проєктів.

Автор проєкту «Реальна історія» Акім Галімов, який зняв епізод про різдвяні українські традиційні страви з кулінаром Євгеном Клопотенком у Трапезному храмі Києво-Печерської лаври, прокоментував шквал критики у соцмережах. Галімов заявив, що це чергова атака проти України. Галімов запропонував глядачам 12 ідей до Різдва. Ведучий пропонує зготувати кисіль, рецепт якого Євген Колопотенко знайшов в архівах Києво-Печерської лаври, а також інші страви.

Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» опублікував офіційну заяву. Адміністрація заповідника наголосила, що у захід проходив у Трапезній палаті, яка не є храмом і завжди використовувалася як місце спільної трапези. А використання її в якості зали для зйомок повністю відповідає чинному законодавству і вимогам експлуатації пам’яток історії та культури, і «не шкодить живопису ХХ століття». Також у заповіднику зауважили, що шкодують, що подія «викликала непорозуміння та могла зачепити релігійні почуття вірян».

Також адміністрація нагадала, що Росія та проросійські сили системно використовують Лавру в пропаганді з метою розпалювання конфліктів в середині українського суспільства для його розколу. «Росія і проросійські сили системно використовують Лавру у своїй пропаганді та ІПСО для розпалювання суперечок та розколу серед українців», – додали у заповіднику.