Про це повідомила голова Держаудитслужби Алла Басалаєва.

Йдеться про 50 млрд євро. Кошти, надані Україні у рамках Ukraine Facility, розподілені на 4 роки. Щоб ефективно розпорядитися ними, створять нову систему контролю.

На Україну чекає наступне “домашнє завдання” — як зробити так, щоб ці гроші витрачалися максимально ефективно, зокрема чиновниками на місцях. Варто одразу наголосити — для цього доведеться змінювати систему фінансового контролю.

Алла Басалаєва також зазначила, що Держаудитслужба співпрацює з Європейським управлінням з питань запобігання зловживанням та шахрайству. Також Україна має призначити незалежну службу координації боротьби з шахрайством (AFCOS) відповідно до аналогічних служб Євросоюзу. Вона буде формувати національну стратегію за цим напрямом, виявляти вразливі місця в управлінні коштами ЄС та завчасно їх виправляти.

У межах Ukraine Facility прописано чіткий регламент усіх процедур: графіки, дедлайни, пріоритети. Виплати будуть здійснюватися щоквартально. Наша держава має забезпечити прозорість у проведенні тендерів, доступ до публічної інформації, відкриту конкуренцію та справедливість. Ukraine Facility — це не лише про гроші і про шлях до членства в ЄС. Це про спільну роботу державних установ, бізнесу і громадянського суспільства. Тому що відновлення та розвиток України після війни залежать не тільки від наших партнерів, а насамперед від нас самих, — підкреслює Алла Басалаєва.

Що таке Ukraine Facility

Ukraine Facility — це чотирирічна програма загальним обсягом 50 млрд євро. Значна частина цих коштів буде спрямована до держбюджету України й допоможе у фінансуванні бюджетного дефіциту.

Ще один компонент програми передбачає створення спеціального інвестиційного інструменту для покриття ризиків у пріоритетних секторах. Він дозволить залучити додаткові кошти на інвестиції.