Якщо викладений в мережі текст зміненого статуту УПЦ (МП) – справді оригінальний, то вказівка в його першому пункті на «самостійність і незалежність» в устрої та управлінні «відповідно до Грамоти Патріарха Московського і всієї Русі Олексія ІІ від 27 жовтня 1990 року» – це вказівка на принмалежність релігійного об‘єднання УПЦ до РПЦ. Про це вказав у своєму Фейсбук архиєпископ ПЦУ Євстратій (Зоря).

Це приблизно так, якби в Конституції УРСР записати купу всього про «самостійність і незалежність», але почати її словами: «УРСР є самостійною і незалежною в своєму устрої та управлінні на підставі Конституції СРСР» — пояснює він.

Зоря провів паралель між цим документом і «Декларацією про державний суверенітет» УРСР 1990 року.

Як та Декларація лише позначала можливість досягти незалежності, але не проголошувала її, так і тут – є декларація, але до реальної незалежності слід ще багато пройти і попрацювати. Якщо буде бажання” — підсумовує він.

Нагадаємо, після проведеного Синоду УПЦ МП закидали відсутність будь-яких документальних доказів відмежування від РПЦ. Згодом старий статут зник з офіційного веб-сайту УПЦ МП, а в мережі з’явився текст на 29 сторінок «Статуту про управління Української Православної Церкви (з доповненнями і змінами)».

На титульному аркуші – печатка і підпис митрополита Київського і всієї України Онуфрія (Березовського), а на звороті останнього аркушу – печатка митрополії і підпис завідувача канцелярією.

Оригінальність нового статуту 5 червня підтвердила голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан в коментарі виданню “Главком”. З її слів, Держслужба отримала примірник нового статуту напряму від УПЦ МП, і він співпадає з версією, що викладена в мережі.

Нагадаємо, 27 травня Собор Української православної церкви Московського патріархату заявив, що не згоден із предстоятелем власної церкви патріархом Кирилом у питанні війни Росії з Україною. Крім того, у рішенні Собору йдеться, що УПЦ буде діяти як самостійна церква; однак, про відокремлення від РПЦ мова не йде.

В ПЦУ вимагали у московського патріархату показати документальні підтвердження проголошених намірів.

Фото: Фейсбук