Про це повідомляє Politico.
Усі члени Північноатлантичного альянсу домовилися, що прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте стане наступним генсеком НАТО. Угорщина та Словаччина, які раніше не могли дійти згоди з Альянсом, також прийняли сторону більшості після конфіденційної розмови Рютте та прем’єр-міністра Угорщини Орбана. 20 червня, останньою, “здалася” Румунія, коли її президент Клаус Йоханніс зняв свою кандидатуру.
Видання наголошує, що Рютте змінить поточного генсека Єнса Столтенберга лише 2 жовтня, і називає це критичним моментом. Адже це станеться за місяць до виборів у США, що визначать долю військового Альянсу.
Питання в тому, що один з кандидатів на посаду президента США, Дональд Трамп, пообіцяв залишити країну в Альянсі, але значно скоротити американську допомогу Україні, як тільки він очолить Білий Дім. Марка Рютте називають “Трампом, що шепочеться”, адже він вже неодноразово укладав угоди з політиками різного ступеня важливості. Про це окремо підкреслив навіть президент США Джо Байден, зазначивши, що “йому подобається цей хлопець”.
Рютте: плюси та мінуси
Прем’єр-міністра Нідерландів критикували за те, що він почав агітувати за свою кандидатуру на пості генсека НАТО ще з листопада 2023 року, але при цьому він недостатньо активно мобілізував підтримку з боку східноєвропейських країн. Також Рютте підтримував проєкт газопроводу “Північний потік-2” до 2014 року.
Рютте також не вдалося збільшити витрати на оборону Нідерландів до цільового показника НАТО у 2% ВВП протягом усього його 14-річного прем’єрства, але мають зробити це вже цього року.
Плюси Марка Рютте очевидні: він є активним прихильником підтримки України. Він підтримує суверенітет та територіальну цілісність України, виступав за введення санкцій проти РФ у відповідь на її агресію та анексію Криму. Рютте також підтримував надання Україні фінансової та військової допомоги для зміцнення її обороноздатності.