Про це уповноважений з прав людини заявив під час пресконференції “Повернути означає врятувати”.

Ми опрацьовуємо новий інструментарій, як захистити права військовополонених, поки вони залишаються в російському полоні.

Він додав, що є дві категорії військовополонених, пріоритетні для повернення в Україну – важкопоранені та жінки. Однак Росія їх не повертає. Водночас Лубінець відверто визнав, що не вірить у великий обмін “всіх на всіх” найближчим часом.

Чи вірю я, що в найближчому майбутньому буде великий обмін? Ні. Поясню чому. Різниця в цифрах. Так, вона дійсно є. На території Російської Федерації набагато більше затриманих громадян України. Чи ми його (великий обмін) обговорюємо? Так. Чи обговорюємо ми його з нашими партнерами? Так. Чи я бачу, що партнери підтримують нашу позицію? Так. Чи бачу я готовність Російської Федерації це зробити? Ні.

На його думку, росіяни “готові проводити обмінні процеси, вони готові розмовляти про всі категорії громадян України”, але він не бачить готовності РФ проводити швидкі великі обміни. Також окремо омбудсмен підкреслив, що утримування у полоні цивільних — незаконно, але вони є найскладнішою категорією для повернення додому.

Цивільні – найскладніше категорія для повернення. По-перше, тому що до них ми не можемо застосовувати процедуру обміну: адже цивільні – це незаконно позбавлені особистої свободи, й якщо трапилося так, що цивільну особу затримали – вона має бути негайно звільнена. По-друге, росіяни намагаються зробити із цивільних громадян злочинців й виносять їм судові вироки.

Останній обмін військовополоненими відбувся 26 червня. Тоді вперше за процесом слідкували представники російського офісу уповноваженого з прав людини РФ, які прибули для фіксації можливих порушень прав людини.