Відповідне розпорядження видала Державна інспекція ядерного регулювання України.
«В умовах втрати основного проєктного джерела підживлення бризкальних басейнів, необхідно негайно приступити до переводу енергоблоку №5 ЗАЕС у стан «холодний зупин», поки ще підтримується проєктний режим роботи необхідних систем охолодження», – йдеться в розпорядженні.
Як зазначили в Держінспекції, при ухваленні розпорядження враховано такі фактори:
- підрив Каховської ГЕС 6 червня,
- продовження періодичного обстрілу росіянами промислового майданчика ВП «Запорізька АЕС»,
- деградацію системи аварійного реагування на майданчику ЗАЕС тощо.
- Обмеження експлуатації енергоблока №5 Запорізької АЕС діятиме до усунення виявлених порушень.
Зазначимо, що експлуатація інших енергоблоків станції також обмежена станом — «холодний зупин», відповідно до розпоряджень Держатомрегулювання від 18 серпня 2022 року та від 10 лютого 2023 року.
Довідково
«Холодний зупин» – це безпечний стан ядерного реактора, коли реактор заглушений при низькому тиску і низькій температурі охолоджуючої води. Простими словами, це стан у якому блоки не працюють взагалі.
Нагадаємо, що Північноатлантичний альянс розробив плани на випадок різних подій пов’язаних з війною в Україні. Зокрема, вони передбачили і ядерний інцидент на окупованій Запорізькій атомній електростанції.
На тлі зниження рівня води в Каховському водосховищі внаслідок підриву греблі 6 червня на Запорізькій атомній електростанції тривають роботи, щоб забезпечити максимальну кількість охолоджувальної води в резерві на випадок, якщо вона більше не зможе отримати доступ до водосховища.
Зазначається, що рівень води у водосховищі знизився приблизно на 2,8 м з моменту прориву дамби у вівторок. З урахуванням швидкості падіння води, можна зазначити, що запасів для охолодження реакторів може вистачити на кілька місяців.
Фото: відкриті джерела