Про це йдеться в оновленому Економічному огляді регіону від Світового банку.

“Економічна активність у регіоні Європи та Центральної Азії, ймовірно, залишатиметься пригніченою цього року через триваючі наслідки вторгнення Росії в Україну, стійку високу інфляцію та жорсткіші фінансові умови.

Очікується, що регіональне виробництво зросте на 1,4% у 2023 році, що значно краще, ніж раніше очікувані 0,1%. Позитивна, хоча і глибоко депресивна, економічна активність у 2023 році відображає більш м’яке скорочення економіки Росії та покращення перспектив України. Очікується, що у 2024-25 роках регіональне зростання зросте в середньому до 2,7%, оскільки інфляція сповільниться, внутрішній попит відновиться, а зовнішня кон’юнктура покращиться”, – заявили у Світовому банку.

Різке зростання споживчих цін, особливо на продукти харчування та енергоносії, призвело до того, що до кінця 2022 року середньорічна інфляція на ринках, що формуються, та в країнах, що розвиваються, Європи та Центральної Азії зросла до 15,9%, що стало найвищим показником за останні 20 років і найвищим серед усіх регіонів світу, що розвиваються, йдеться в огляді.

У Світовому банку підкреслили, що перспективи залишаються вкрай невизначеними.

“Зростання у 2023 році може бути слабшим, якщо війна, спричинена вторгненням Росії в Україну, продовжить ескалацію, ціни на продукти харчування та енергоносії зростатимуть, підвищення процентних ставок прискориться у світі або в регіоні, або відбудеться раптовий розворот потоків капіталу в регіон. Поточні події в банківському секторі деяких розвинутих країн можуть мати побічний вплив на зростання”, – додали в установі.

За прогнозами банку, цього року економіка України зросте на 0,5% “після приголомшливого падіння на 29,2%” у 2022 році, коли відбулося російське вторгнення в країну.

“Хоча економічні втрати, яких зазнала Україна внаслідок вторгнення, є величезними, відкриття українських чорноморських портів і відновлення торгівлі зерном, а також значна донорська підтримка допомагають підтримувати економічну активність цього року.

Згідно з останніми оцінками Світового банку, вартість реконструкції та відновлення в Україні наразі зросла до $411 млрд, що більш ніж у 2 рази перевищує розмір довоєнної економіки України у 2021 році”, – наголосили у Світовому банку.

Водночас Туреччина пережила два руйнівні землетруси 6 лютого 2023 року, які, за оцінками Світового банку, призвели до прямих збитків у розмірі близько 34,2 мільярда доларів США, або 4% ВВП країни за 2021 рік.

Фактичні витрати на задоволення повного спектру потреб у відновленні та реконструкції можуть удвічі перевищувати прямі збитки. З урахуванням впливу нещодавніх землетрусів зростання прогнозується на рівні 3,2% у 2023 році, а у 2024-25 роках – в середньому до 4,2% завдяки державній підтримці домогосподарств та інвестиціям на тлі триваючих зусиль з реконструкції, йдеться в огляді.

Як ми писали, прямі втрати матеріальних активів та інфраструктури України від війни сягають 140 мільярдів доларів. Ця сума дорівнює близько дві третини довоєнного ВВП країни.

Як відомо, Європейський банк реконструкції та розвитку суттєво погіршив прогноз зростання ВВП України у 2023 році до з 8%, прогнозовані у вересні 2022 року, до 1%. Національний банк очікує зростання реального ВВП цьогоріч на 0,3% – прогноз погіршили, зокрема, через наслідки атак росіян на енергетичну інфраструктуру.

Фото: Getty Images