Про це пише FT.

Контрольована республіканцями Палата представників проголосувала (215 голосів “за” та 214 — “проти”) за більш ніж 1000-сторінковий законопроєкт, який передбачає, зокрема, зниження податків, скорочення соціальних витрат і підвищення стелі федерального боргу.

Законопроєкт продовжить податкові пільги, ухвалені в 2017 році під час першого терміну Трампа в Білому домі, скасує багато стимулів для зеленої енергетики, ухвалених колишнім президентом-демократом Джо Байденом, і посилить вимоги до участі в програмах охорони здоров’я та продовольчих програмах для бідних верств населення. Законодавство також передбачає фінансування жорсткої імміграційної політики Трампа, збільшуючи витрати на безпеку кордонів та створюючи потенціал для депортації до мільйона людей щороку.

Зростання держборгу спонукало республіканців терміново ухвалити законопроєкт, оскільки він передбачає підвищення стелі боргу федерального уряду на 4$ трильйони. Це мало б дозволити уникнути потенційного дефолту, який, як попереджали деякі урядовці, може настати вже цього літа. Уряд США фіксував бюджетний дефіцит кожного року цього століття, оскільки як республіканська, так і демократична адміністрації не змогли привести витрати у відповідність з доходами.

Американський бізнесмен, виконавчий директор JPMorgan Chase Джеймі Даймон заявив у четвер, 22 травня, що масштабний законопроєкт Трампа про податки може допомогти забезпечити стабільність, але не сприяє скороченню дефіциту.

Жорсткі суперечки серед республіканців та спротив демократів 

Розлоге законодавство, яке Трамп назвав “одним великим, красивим законопроєктом”, останніми днями було в центрі запеклих суперечок між республіканськими законодавцями. Спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон намагався подолати “камені спотикання”.

Голосування відбулося після того, як деякі республіканці, що виступали проти законопроєкту, зустрілися з Трампом у Білому домі напередодні. Цього тижня президент США також відвідував Капітолійський пагорб, щоб закликати свою партію ухвалити законодавство на тлі того, як консерватори та помірковані республіканці висловлювали занепокоєння деякими пунктами документа.

Зрештою, лише двоє республіканців — Томас Массі та Уоррен Девідсон, проголосували проти законопроєкту через його вплив на борг США. Ухвалення законодавства відбулося на наступний день після смерті сенатора-демократа Джеральда Конноллі, чий голос міг зіграти проти республіканців.

Цей великий, красивий законопроєкт є найбільш послідовним законодавчим актом, який коли-небудь приймала будь-яка партія, особливо з такою незначною більшістю”, – сказав Джонсон за кілька хвилин до прийняття законодавства, назвавши його “поворотним моментом в американській історії”.

Глава Адміністративно-бюджетного управління Білого дому Рассел Воут, заявив, що законопроєкт передбачає найбільш значне скорочення витрат за останні три десятиліття.

Тим часом лідер демократичної меншості в Палаті представників Хакім Джеффріс заявив, що законопроєкт позбавить медичної страховки щонайменше 13,7 млн людей.

Це один великий потворний законопроєкт. Це напад на економіку… запровадження найбільших податкових пільг для мільярдерів в американській історії”, – сказав Джеффріс.

Ухвалення законопроєкту в Палаті представників, хоч і з мінімальною перевагою в один голос, стало великою політичною перемогою Трампа, чиї рейтинги підтримки впали після декількох тижнів ринкових потрясінь, викликаних його тарифною війною. Далі законопроєкт повинен “пройти” Сенат, де республіканці мають незначну більшість.

Нагадаємо, що американський державний секретар Марко Рубіо заявив, що уряд США просив законодавців дати їм “трохи часу” і не запроваджувати нових санкцій проти РФ для досягнення прогресу в перемовинах між Кремлем і Києвом.