Про це голова уряду Нідерландів повідомив на своїй сторінці у Х.
Зранку Рютте провів переговори з президентом Володимиром Зеленським. Вони обговорили рішення Євроради розпочати переговори щодо інтеграції України до Європейського союзу.
Я вражений прогресом, досягнутим Україною, і Нідерланди готові допомагати Україні, оскільки вона продовжує працювати над реформами, яких вимагає процес вступу, — заявив прем’єр.
Він додав, що Амстердам докладе усіх зусиль, аби досягти домовленості про фінансову підтримку України з боку ЄС під час засідання в лютому 2024 року. У тому ж числі Рютте повідомив президенту про рішення уряду Нідерландів щодо підготовки перших винищувачів F-16 для передачі Україні.
Окрім дозволу на експорт, для того, щоб поставка відбулася, необхідно виконати низку інших критеріїв, включаючи вимоги до персоналу та інфраструктури. Це рішення підтверджує незмінну відданість Нідерландів наданню Україні підтримки, необхідної для реагування на триваючу російську агресію, — додав Рютте.
Своєю чергою, президент України Володимир Зеленський подякував уряду Нідерландів за його рішення щодо F-16, а також активну підтримку початку переговорів про вступ України до ЄС.
Зокрема він наголосив на важливості якнайшвидшого надання Україні довгострокової допомоги ЄС у розмірі 50 млрд євро.
Це рішення не лише сприятиме зміцненню нашої оборонної та макроекономічної стійкості, воно продемонструє непорушність підтримки з боку Європейського Союзу та може стати рушієм для ухвалення аналогічних рішень іншими нашими партнерами, – заявив Володимир Зеленський.
За його словами, обговорювали також розвиток ситуації на фронті, ситуацію у Чорному морі та актуальні військові потреби сил оборони, зокрема в артилерії, безпілотних апаратах, системах ППО.
Ми домовилися продовжувати роботу над гарантіями безпеки у продовження декларації G7 у Вільнюсі. Також ми обговорили наступну зустріч щодо «формули миру», – додав голова держави.
Передача Україні F-16 затягнулася: коли ми отримаємо необхідні літаки?
Нагадаємо, що міністр оборони Бельгії Людивін Дедондер підтвердила наміри країни передати Україні винищувачі F-16. Однак, лише у 2025 році.
Слід зауважити, що повільну передачу західної техніки, включно з F-16, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний назвав однією з причин провалу українського контрнаступу у 2024 році.
Раніше Володимир Зеленський заявляв, що оскільки Росія контролює небо, Україна потребує більше ППО та винищувачів для пришвидшення контрнаступу.
Передати необхідні винищувачі погодилася і Швеція, яка, імовірно, передасть Україні й винищувачі Gripen, які вже тестували українські пілоти. Повітряні сили України вважають Gripen «непоганим варіантом».