Про це пише Financial Times.
Як повідомляє AP, військовий гелікоптер Китаю у вівторок наблизився на відстань лише 3 метрів до філіппінського патрульного літака в спірному районі Південнокитайського моря, змусивши філіппінського пілота попередити по радіо: «Ви летите занадто близько, це дуже небезпечно».
Китайський гелікоптер намагався змусити турбогвинтовий літак Cessna Caravan, що належить Бюро рибного господарства та водних ресурсів Філіппін, покинути повітряний простір над рифом Скарборо — районом, який Китай вважає своєю територією, хоча його суверенітет є предметом запеклих суперечок.
Журналіст Associated Press та інші запрошені представники іноземних ЗМІ, що перебували на борту філіппінського літака, стали свідками напруженого 30-хвилинного протистояння. Попри загрозливу присутність китайського гелікоптера, що зависав над літаком або летів поруч ліворуч у хмарній погоді, філіппінський патруль продовжував свою місію на малій висоті навколо рифу Скарборо.
«Ви летите занадто близько, це дуже небезпечно і становить загрозу для життя нашого екіпажу та пасажирів», — попередив філіппінський пілот китайський військовий гелікоптер по радіо. «Тримайтеся надалі та збільшіть дистанцію між своїм літальним апаратом і нашим, ви порушуєте стандарти безпеки, встановлені FAA та ICAO».
Пілот мав на увазі стандартну відстань між повітряними суднами, встановлену Федеральним управлінням цивільної авіації США (FAA) та Міжнародною організацією цивільної авіації (ICAO), щоб запобігти авіакатастрофам.
Берегова охорона Філіппін та Бюро рибного господарства у своїй заяві наголосили, що залишаються «відданими відстоюванню нашого суверенітету, суверенних прав і морської юрисдикції у західному боці Філіппінського моря, попри агресивні та ескалаційні дії Китаю».
Цей термін використовується для позначення частини Південнокитайського моря, ближчої до західного узбережжя Філіппін.
Китайські військові, називаючи риф Скарборо його китайською назвою, заявили, що літак «незаконно увійшов у повітряний простір китайського острова Хуан’янь без дозволу уряду Китаю».
Південне командування китайської армії організувало морські та повітряні сили для стеження за літаком та попередження його про необхідність покинути зону, заявив у письмовій заяві, опублікованій в інтернеті, старший полковник Тянь Цзюньлі, речник командування.
У заяві також зазначалося, що Філіппіни «перекручують факти та поширюють хибні наративи».
Інцидент у вівторок, який, ймовірно, стане предметом офіційного протесту з боку уряду Філіппін, є черговим спалахом напруженості у багаторічному територіальному протистоянні в одному з найбільш завантажених торгових маршрутів світу, де суперечки ведуть Китай, Філіппіни, В’єтнам, Малайзія, Бруней та Тайвань.
За останні два роки конфронтація у відкритому морі між береговою охороною Китаю та Філіппін загострилася, особливо в районах рифу Скарборо та рифу Секонд-Томас, де з 1999 року стоїть затоплений філіппінський військовий корабель, що слугує територіальним аванпостом. Однак зараз цей район щільно оточений кораблями китайської берегової охорони, флоту та іншими суднами.
Китай розгорнув свої військово-морські сили навколо рифу Скарборо після напруженого протистояння з філіппінськими кораблями у 2012 році.
Наступного року Філіппіни передали свій територіальний спір із Китаєм на міжнародний арбітраж. У 2016 році арбітражний трибунал, створений за підтримки ООН, не визнав претензії Китаю на більшу частину Південнокитайського моря необґрунтованими відповідно до Конвенції ООН з морського права (UNCLOS).
Китай, який є підписантом UNCLOS, як і Філіппіни, відмовився брати участь в арбітражі, відкинув його рішення та продовжує ігнорувати його.
Стикнувшись із військовою перевагою Китаю, Філіппіни під керівництвом президента Фердинанда Маркоса-молодшого вдаються до тактики «оголення» проблеми, запрошуючи філіппінських та іноземних журналістів на свої морські та повітряні патрулі, щоб висвітлювати дедалі агресивніші дії Китаю.
Філіппіни також зміцнюють свої оборонні союзи зі США, Японією, Австралією, Францією, Канадою, Європейським Союзом та іншими західними країнами для посилення зовнішньої безпеки.
США заявляють, що зобов’язані захищати Філіппіни, свого найдавнішого союзника за договором в Азії, у разі збройного нападу на філіппінські сили, кораблі чи літаки, зокрема в Південнокитайському морі. Китай, своєю чергою, попередив США та їхніх союзників не втручатися у те, що він вважає суто азійським конфліктом.
Водночас китайські військові кораблі пройшли на відстані 150 миль (240 км) від Сіднея, оскільки Пекін прагне продемонструвати свою силу далі в Тихому океані, а минулого тижня китайський винищувач випустив теплові пастки перед австралійським розвідувальним літаком.
Експерти з питань оборони повідомили Financial Times, що «поки зовнішня політика США перебуває в стані невизначеності», Китай намагається розширити свій вплив у Тихоокеанському регіоні, де має територіальні суперечки з кількома країнами.
Аналітики, які стежать за діями Китаю, описують цю стратегію як «нарізання салямі» — поступове розширення сфери впливу маленькими кроками та перевірку міжнародних норм на міцність.