Колишній президент України Петро Порошенко начебто контролював кілька офшорних компаній, через які проводилися транзакції з придбання витворів мистецтва на десятки мільйонів доларів. Про це йдеться в опублікованому розслідуванні Центру із дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).
За даними розслідувачів, через ці компанії начебто здійснювалися транзакції з купівлі витворів мистецтва, зокрема — картини Іллі Рєпіна і скульптури Сальвадора Далі, а також вишуканих меблів для будинку Порошенка. Суми, які перераховувалися, начебто складають десятки мільйонів доларів.
В матеріалі окремо наголошується, що всі ці компанії нібито мали рахунки в австрійському банку Raiffeisen, а їх власником було вказано ділового партнера Порошенка Сергія Зайцева. З посиланням на листування електронною поштою та іншу документацію в OCCRP стверджують, що транзакції в інтересах Порошенка проводилися як до його президентства, так і під час.
Зокрема, за даними розслідувачів, за цією «схемою» Порошенко начебто зміг обставити дорогими меблями власний будинок біля Києва, придбаний на початку 2010-х років. Через офшорну компанію Vernon, розташовану на Британських Віргінських островах, Порошенко та його дружина Марина між 2009 та 2012 роками начебто придбали фурнітуру на суму понад 100 тисяч доларів в італійських виробників меблів.
А у травні 2012 року, після призначення міністром економічного розвитку й торгівлі, Порошенко начебто придбав скульптуру Сальвадора Далі за 338 500 доларів на аукціоні на Sotheby’s у Нью-Йорку за допомогою офшорної компанії Linquist Ltd. У квітні 2013 року Порошенко нібито знову скористався Vernon для придбання творів мистецтва на 4,8 мільйона фунтів стерлінгів: серед робіт переважно російських майстрів в тому числі і картина Іллі Рєпіна «Козаки на Чорному морі».
Прес-служба партії «Європейська Солідарність», очільником якої є Порошенко, спростовує цю інформацію. В коментарі «Українській правді» політсила заявляє, що «Порошенко не є бенефіціаром, не контролював і не контролює жоден із офшорів, володіння якими йому приписують автори розслідування». Також у прес-службі партії запевняють, що згадані в матеріалі твори мистецтва були законно придбані за кошти, з яких сплачено податки.
Зауважимо також, що у декларації за 2020 рік Петро Порошенко вказав 222 мільйона гривень доходів, колекцію 65 картин майстрів XIX-XX століть, рояль Schimmel і 2 норкові шуби.
Тим часом, кондитерська корпорація Порошенка готується будувати концерт-холл на місці будинку культури Корольова у Києві на Відрадному: активісти підозрюють, що для цього будівлю планується повністю знести.
Крім того, про переслідування з боку силовиків заявляють і представники заводу «Кузня на Рибальському», який раніше належав Порошенку, але потім начебто був проданий Тігіпку.
Фото: Фейсбук