Про це повідомляє «Енергоатом».

Зазначається, що ввечері 1 грудня стався обрив лінії електропередачі «Запорізька ТЕС — Феросплавна» напругою 330 кВ. Через неї ЗАЕС отримувала живлення від української енергосистеми. Крім того, о 02:31 під час повітряної тривоги було знеструмлено останню лінію «Запорізька АЕС — Дніпровська» напругою 750 кВ.

Через блекаут Запорізька АЕС перейшла на живлення власних потреб від дизель-генераторів. Увімкнулися усі 20 генераторів, потім у роботі залишили 8.

«Енергоатом» наголошує, що найбільша загроза безпеці в такому стані існує на 4 енергоблоці. Вона спричинена тим, що окупанти використовували його із порушенням. Блок потребує термінового переведення до холодного стану.

Знеструмлення головних циркуляційних помп, що охолоджують активну зону, призводить до переходу реакторної установки в режим природної циркуляції. Такий режим важкий для реакторної установки, його тривалість обмежена проєктом, і він може призвести до відмови основного обладнання енергоблока.

Українські фахівці о 7:00 відновили зв’язок українською енергосистемою, а саме відновлено роботу лінії електропередачі напругою 750 кВ.

«Енергоатом» підкреслює, що черговий блекаут створює загрозу ядерній і радіаційній безпеці.

Що відомо про ситуацію на ЗАЕС

У липні Росія перевела четвертий енергоблок ЗАЕС у стан «гарячий зупин». Це є грубим порушенням вимог експлуатації.

Також стало відомо, що на 4 енергоблоці ЗАЕС стався інцидент із витоком води з першого контуру в другий. Унаслідок виведення 4-го енергоблока окупованої ЗАЕС у «гарячий» стан в порушення умов ліцензії та вимог «Енергоатому» стався інцидент із витоком води з першого контуру реактора в другий. Радіологічного викиду в довкілля не було.

У серпні з’явилась інформація, що росіяни викрали начальника зміни турбінного відділення експлуатаційного підрозділу Сергія Спартесного. В «Енергоатомі» розповіли, що озброєні російські військові прийшли додому до чоловіка та забрали його до місцевого окупаційного відділку поліції.

19 вересня стало відомо, що окупанти облаштували катівню для співробітників на ЗАЕС. Від початку окупації Енергодару та ЗАЕС російські окупаційні сили ведуть системну кампанію викрадень, катувань та вбивств співробітників станції.

27 вересня міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що російські окупанти можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після звільнення ЗАЕС. За словами Галущенка, ситуація довкола окупованої АЕС є досить напруженою і становить потенційну загрозу для ядерної безпеки не тільки України, але і всього європейського континенту.

14 листопада на ЗАЕС стався частковий блекаут. Як відомо, відбулося знеструмлення на шостому енергоблоці ЗАЕС. Запустились дизель-генератори й системи безпеки, які працювали протягом 90 хвилин.

Крім цього, тимчасово окупована російськими військами Запорізька АЕС цілий день перебувала на межі чергового блекауту 26 листопада. В цей час станція отримувала зовнішнє живлення від єдиної доступної резервної лінії електропередачі.