Про це повідомляє Енергоатом.
26 листопада о 10:30 внаслідок короткого замикання приблизно на 100 км північніше захопленої росіянами Запорізької атомної електростанції відключилась остання (четверта) лінія її зв’язку з енергосистемою України – ПЛ-750 кВ ЗАЕС – «Дніпровська». Три інших лінії були пошкоджені ще раніше під час рашистських обстрілів.
Як повідомило МАГАТЕ, в цей час ЗАЕС отримувала зовнішнє живлення від єдиної доступної резервної лінії електропередачі 330 кВ.
Крім того, відбулося часткове знеструмлення енергоблока №4 з автоматичним включенням дизель-генератора, який за 10 хвилин по тому виключили вручну. Це свідчить про наявність проблеми з енергоживленням ядерної установки.
Пошкоджену лінію 750 кВ українські фахівці відремонтували о 20:52. До цього часу Запорізька АЕС майже цілий день перебувала на межі чергового блекауту в разі знеструмлення резервної лінії 330 кВ.
Що відомо про ситуацію на ЗАЕС
У липні Росія перевела четвертий енергоблок ЗАЕС у стан «гарячий зупин». Це є грубим порушенням вимог експлуатації.
Також стало відомо, що на 4 енергоблоці ЗАЕС стався інцидент із витоком води з першого контуру в другий. Унаслідок виведення 4-го енергоблока окупованої ЗАЕС у «гарячий» стан в порушення умов ліцензії та вимог «Енергоатому» стався інцидент із витоком води з першого контуру реактора в другий. Радіологічного викиду в довкілля не було.
У серпні з’явилась інформація, що росіяни викрали начальника зміни турбінного відділення експлуатаційного підрозділу Сергія Спартесного. В «Енергоатомі» розповіли, що озброєні російські військові прийшли додому до чоловіка та забрали його до місцевого окупаційного відділку поліції.
19 вересня стало відомо, що окупанти облаштували катівню для співробітників на ЗАЕС. Від початку окупації Енергодару та ЗАЕС російські окупаційні сили ведуть системну кампанію викрадень, катувань та вбивств співробітників станції.
27 вересня міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що російські окупанти можуть створити умови, які призведуть до ядерного інциденту вже після звільнення ЗАЕС. За словами Галущенка, ситуація довкола окупованої АЕС є досить напруженою і становить потенційну загрозу для ядерної безпеки не тільки України, але і всього європейського континенту.
14 листопада на ЗАЕС стався частковий блекаут. Як відомо, відбулося знеструмлення на шостому енергоблоці ЗАЕС. Запустились дизель-генератори й системи безпеки, які працювали протягом 90 хвилин.