3 вересня в столиці за підтримки КМДА вперше пройшов Форум рівних прав та можливостей. Kyiv Media пропонує ознайомитися з доповідями спікерів.

У своїй промові мер Києва повідомив, що столиця в листопаді минулого року ухвалила рішення приєднатися до Європейської хартії рівності жінок та чоловіків.

За 15 років існування цієї хартії до неї приєдналися 1800 міст та 36 країн світу. Асоціація міст України розпочала цей процес 2 роки тому і за цей час 80 органів місцевого самоврядування, 60 міст та містечок взяли на себе зобов’язання дотримуватись правил рівності в своїй діяльності, в програмах розвитку цього проекту в нашій країні. Це дуже добре, це дуже гарний показник і ми будемо однозначно поширювати участь громад в цьому вкрай важливому проекті», – сказав Віталій Кличко.

Мер зазначив, що на даний час жінок рідше призначають на високі посади і, за даними Пенсійного фонду, жінки мають меншу середню заплату у порівнянні з чоловіками майже на приблизно 30%. При цьому серед фізичних-осіб підприємців, що працюють у Києві 43% – це ФОПи, створені жінками.

Ще одна гостра проблема, яку вирішують європейські міста – це різниця між зарплатою жінок та чоловіків. За даними Пенсійного фонду України, середня зарплата чоловіків – трошки більше 20 тисяч, жінок – більше 14 (тисяч), тобто різниця майже 30 відсотків. Жінок рідше призначають на високі посади, вони більше виконують неоплачуваної роботи, беруть на себе догляд за дітьми, членами родини, тому мають менші пенсії», – сказав Віталій Кличко.

За його словами, країни, що давно запровадили політику гендерної рівності, зрозуміли політика підтримки жінок – це інвестиції в економіку нових можливостей соціальної стабільності.

Він додав, що міська адміністрація вивчає кращі практики інших міст світу для створення системи протидії домашньому насильству та допомоги постраждалим. Також мер зазначив, що хотів би, щоб на цих місцевих виборах до міських рад обрали більше жінок.

У рамках форуму були відеозвернення мерки Стокгольма Анни Кеніг Йельмюр, мера міста Берн Алека фон Граффенрід, генерального секретаря Ради Європейських регіонів та муніципалітетів Фредеріка Валльєра, мера Познані Яцека Яськовяка.

Стокгольм зрозумів, що для того, щоб пережити пандемію, треба бути стійким містом. Один із ключових факторів такого міста – безпека. Щоб ніхто, незважаючи на стать, не потерпав від насилля чи від сексуальних домагань. Проте ми всі розуміємо, що ризик гендерного насильства підвищується під час карантину. Ми проводимо більше часу вдома, але для жінок та дітей ця ситуація може означати збільшення домашнього насилля. З усього світу нам надходять звіти про це. Однак у Стокгольмі, ми бачимо лиш невелике збільшення кількості жінок, що шукають допомоги у наших центрах боротьби з домашнім насиллям», – сказала мерка Стокгольма Анна Кеніг Йельмюр.

Вона переконана, що врахування гендерної проблематики має бути частиної щоденних справ навіть тоді, коли такі тяжкі часи закінчаться.

За її словами, кожен і кожна заслуговує на місто, що дає рівні можливості для знаходження свого шляху в житті, незважаючи на гендер.

Пандемія докорінно змінила наше життя. Усе навколо завмерло. Ми закрили школи. Довелося працювати та навчатися вдома. Це був серйозний виклик для сімей. І ми зрозуміли, що багатьом жінкам складніше під час кризи, бо вони мають виконувати домашню роботу, вчити дітей удома, піклуватися про них. Тому ми почали шукати способи, як допомогти жінкам», – розповів мер міста Берн Алек фон Граффенрід.

Він додав, що наприкінці вересня у Швейцарії буде голосування щодо відпустки по догляду за дитиною для чоловіків. У цій країні не було батьківської відпустки, або давали лише один день. Тепер таку відпустку хочуть продовжити до 14 днів.

Також мер міста Берн вважає, що дуже важливо знайти гармонію між роботою й особистим життям, тому потрібно ділити домашні обов’язки між чоловіками й жінками, щоб вони разом давали раду усім домашнім справам.

Генеральний секретар Ради Європейських регіонів та муніципалітетів Фредерік Валльєр зазначив, що завдяки прийняттю Хартії рівних прав і можливостей гендерна рівність з’явилася серед пріоритетів порядку денного по всій Європі.

Ми ще в 2006 році прийняли Хартію рівних прав і можливостей, і завдяки цьому гендерна рівність з’явилася серед пріоритетів порядку денного по всій Європі. Це свідчить про бажання міст працювати заради досягнення гендерної рівності. Це інструмент, який допомагає містам створювати власні плати дій для побудови більш рівного суспільства», – сказав Фредерік Валльєр.

Мер Познані Яцек Яськовяк розповів, що після приєднання міста до Європейської хартії рівності жінок та чоловіків вони почали проводити політику заохочення жінок до роботи у міській раді.

Коли Познань приєдналася до Хартії рівності, ми виявили істотний дисбаланс – чоловіків на керівних посадах виявилось у рази більше, ніж жінок. Тож ми почали проводити політику заохочення жінок до роботи у міській раді. Для цього також потрібен час. Ми проводимо низку заходів, пов’язаних з реалізацією положень Хартії. Зокрема, проводяться тренінги для працівників міської ради, реалізовуємо проєкти, які підтримують повернення жінок до роботи після декретної відпустки. Адже одне з найважливіших завдань – це надати можливість жінкам поєднувати роботу і материнство. І розвиватися професійно, незважаючи на всі труднощі пов’язані з цим», – сказав Яцек Яськовяк.

Під час дискусії в рамках форуму заступниця голови КМДА Марина Хонда нагадала, що у Києві на даний час працює перша відкрита кризова кімната, де жертви домашнього насилля можуть знаходитися протягом 10 днів. Вона додала, що вже розпочато роботу над ремонтом ще однієї такої кімнати.

Але в наших планах мінімум 3-4 кризових кімнати має бути в Києві по тим нормативам, які власне є в міжнародних організаціях», – сказала Марина Хонда.

Вона зазначила, що Великобританія є партнером Києва у питаннях відкриття кризових кімнат та боротьби з насильством.

Також Марина Хонда подякувала відповідальному бізнесу та Фонду народонаселення за підтримку таких ініціатив.

На форумі також виступила з промовою Надзвичайний та повноважний посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс.

Велика Британія з гордістю фінансує Фонд народонаселення в Україні з 2015 року, і завдяки цьому фінансуванню були підтримані життєво важливі міжгалузеві служби. Це і підтримка пунктів надання медичних послуг, і створення мобільних груп психосоціальної підтримки, спеціалізованих мобільних груп для ветеранів та їхніх сімей, це і розвиток 45 спеціалізованих мобільних бригад поліції, які проходять підготовку для реагування на випадки насильства в сім’ї», – сказала Мелінда Сіммонс.

Вона подякувала Фонду народонаселення та іншим партнерам, робота яких гарантувала, що понад 130 тисяч українців отримали високоякісну допомогу.

Я на власні очі бачила різницю, яку може надати індивідуальна та швидка підтримка жертвам насильства у Києві, Слов’янську та Бердянську. Тепер жінки можуть шукати підтримку та повідомляти про зловживання, які раніше залишалися без контролю, а можливість запропонувати безпечне житло в найкоротші терміни допомагає збереженню життя жінок та дівчат у цих містах», – розповіла Мелінда Сіммонс.

Вона зазначила, що як і в Україні, у Великій Британії спостерігається різке збільшення кількості повідомлень про насильство в родинах та на гендерній основі під час пандемії коронавірусу.

При цьому, за її словами, Великобританія підтримує українські міста, які мотивовані розвивати надійні муніципальні системи реагування на прояви домашнього насильства.

В одній з дискусій заступник директорки департаменту економіки та інвестицій КМДА В’ячеслав Панченко повідомив, що при формуванні міських цільових програм враховується принцип гендерної рівності.

Ми в минулому році зробили дуже великий крок – внесли у порядок формування міських цільових програм саме гендерну рівність. Тобто зараз усі міські цільові програми формуються на основі гендерної рівності, загального доступу. Наприклад, рівний доступ до кредитування, до грантів. Йде оцінка, щоб не надавалось переваг тій чи іншій людині», – сказав В’ячеслав Панченко.

У форумі взяли участь представники посольств, громадських організацій, місцевої та центральної влади, а також народні депутатки України.

Фото: Facebook