Співголова Обʼєднаної контрольної комісії від Придністровʼя заявив, що після демонтажу блокпостів у Зоні безпеки миротворці та військові спостерігачі перевірять, чи ці блокпости дійсно прибрали, і прозвітують про це. У Молдові завершився режим надзвичайного стану.
Про це повідомив премʼєр-міністр Молдови Дорін Речан.
ОКК — це спільний орган, який контролює дотримання домовленостей про миротворчу місію на Дністрі. Його роботу частково заблокувало те, що у 2022 році невизнане Придністровʼя встановило блокпости.
Ці дії порушували угоди про режим Зони безпеки. Це викликало критику з боку Кишинева. Тепер, коли блокпости прибирають, Придністровʼя заявляє про готовність відновити нормальну роботу комісії.
Зона безпеки — це демілітаризована територія вздовж Дністра, яку створили після військового конфлікту між Молдовою та самопроголошеним Придністровʼям.
Тепер Придністровʼя забезпечуватиме газом угорська компанія за участю «Молдовагаз». Робитимуть це за рахунок кредиту від РФ. Молдова не перешкоджатиме транзиту цього газу, але натомість Тирасполь має звільнити політичних вʼязнів, розвʼязати проблеми ліцею в Рибниці, зберегти молдовське суспільне телебачення в сітці мовлення та прибрати контрольні пости.
У Молдові завершився режим надзвичайного стану, запроваджений через енергетичну кризу у невизнаному Придністровʼї. Продовжувати його не будуть.
“Сьогодні закінчується 60-денний надзвичайний стан, який поки що не буде продовжений. На даному етапі були створені необхідні умови для того, щоб Придністровський регіон був забезпечений природним газом без необхідності введення надзвичайного стану”, — написав Речан.
За словами премʼєр-міністра, введення надзвичайного стану було необхідно для того, щоб мати можливість купувати газ і електроенергію після того, як Україна припинила транзит російського газу.
Він також додав, що на засіданні Комісії з надзвичайних ситуацій уряду Молдови ухвалили рішення щодо компенсації підвищення тарифів на енергетику для населення.
Крім цього, компанії “Енергоком” компенсують 30 млн євро за те, що протягом періоду надзвичайного стану вона за власні гроші закупила газ для лівого берега Дністра й електроенергію для правого.
Нагадаємо, мешканці самопроголошеного Придністровʼя з 1 січня залишилися без газу, опалення та гарячої води через припинення постачання російського газу. Промислові підприємства також призупинили роботу. Влада Молдови заявила, що країна продовжує протистояти енергетичній кризі. Молдова отримує електроенергію з Румунії, України та європейських ринків, зберігаючи стабільне постачання світла і тепла на правому березі Дністра.
З 16 грудня у Молдові на 60 днів запровадили режим надзвичайного стану в енергетиці, що пов’язано з припиненням транзиту російського газу через територію України з 1 січня 2025 року. Наприкінці грудня Болгарія пообіцяла Молдові допомогу після зупинки постачання російського газу в країну.
Молдова не купує російський газ вже понад 2 роки. Весь російський газ досі забирало Придністров’я, яке не платило за нього Росії ні копійки. Борг озвучений Газпромом для Молдови включав борг саме за користування газом Придністров’я.