Більшість політичних партій, які братимуть участь у виборах до Київради, ведуть активну рекламну діяльність вартістю у сотні тисяч гривень. Про це повідомляє громадський рух «Чесно».

Активісти нагадують, що лише 5 вересня в Україні офіційно стартує виборча кампанія перед місцевими виборами. А на вулицях Києва вже можна побачити білборди та сітілайти таких партій, як «Екопартія» Борислава Берези, «Голос», «Пропозиція», «Громадянська позиція», «Слуга народу», «Батьківщина», «Перемога Пальчевського», «Рідна країна», «За майбутнє» та «Демократична сокира».

Дізнатися, за які кошти відбувається розміщення реклами, у такому випадку складно: якби виборча кампанія почалася, гроші мали б надходити з рахунку виборчого фонду, що реєструється в ЦВК. До того часу відстежити, скільки політсили витрачають на рекламу, вкрай складно.

Поки що ж спостерігачі наголошують, що багато політсил не мають власних сайтів, подеколи — навіть сторінок у Facebook; з виборцями вони найчастіше комунікують саме через зовнішню рекламу.

Зокрема, серед таких — «Екопартія» Борислава Берези; там не відповіли на запитання активістів щодо дочасної агітації та джерел її фінансування — лише уточнили, що рекламу оплачують «з рахунку партії».

В партії «Голос» зазначили, що її рекламні білборди в Києві не є агітацією, оскільки виборчий процес ще не розпочався. Скільки політсила вже витратила на рекламу, у партії не повідомляють, але також наголошують, що всі витрати оплачують з партійного рахунку.

В «Демократичній сокирі» повідомили, що протягом останніх двох місяців розмістили 27 рекламних площин на 250 тисяч гривень; гроші політсила отримує завдяки донорським внескам, яких за цей рік отримала майже на 670 тисяч гривень.

Партія «Єдність» колишнього мера Олександра Омельченка запевняє, що рекламою до оголошення кампанії займатися не планує, хоча на багатьох бордах у Києві можна побачити Ярослава Федоренка з цієї команди. «Щодо реклами, то ми ще й не приступали… дійсно, одному Ярославу Федоренку ми дозволили рекламу», – розповів Олександр Омельченко.

Деякі політсили просувають себе і через інші канали комунікації. Так, наприклад, «Батьківщина» запрошує на шаховий турнір у Дарницькому районі; свободівець Юрій Левченко, який улітку створив партію «Народовладдя», оплачує рекламу в YouTube; «Громадянська позиція» та «Рідна країна» Миколи Томенка роздають газети з агітаційних наметів; а партію «Перемога» Андрія Пальчевського «Чесно» підозрює у використанні проплачених соціологічних опитувань (за якими Пальчевський начебто має аж 20% рейтингу).

Також спостерігачі повідомляють, що за актуальними даними, один білборд у Києві розміром 3 на 6 метрів коштує в середньому 20 тисяч гривень на місяць залежно від району розташування. Борд 2 на 3 метри в середньому обійдеться у 14 тисяч гривень. Також в «Чесно» зауважують, що поняття «дочасної агітації» в законодавстві немає, і жодні санкції за «рекламні кампанії», що тривають нині, не передбачені.

Фото: pixabay