Про це повідомляє народний депутат України від партії “Голос” Ярослав Железняк у своєму Телеграм-каналі.
Законопроєкт передбачає, що академічним плагіатом є оприлюднення частково або повністю наукових, чи творчих результатів, отриманих іншою особою, чи особами як результатів власної академічної діяльності, або відтворення оприлюднених раніше творів інших авторів без посилання на відповідний твір або його автора за наявності інформації про автора. Окрім того, плагіатом також визнали й ті тексти, які були “сформовані в автоматичному режимі” — тобто, за допомогою штучного інтелекту.
Від моменту поширення штучного інтелекту, питання плагіату стало гострішим, адже роботизовані сервіси беруть інформацію з відкритих джерел, які нерідко містять інформацію за чужим авторством чи цитують дослідження без посилання на автора.
Що визнано порушенням академічної доброчесності
- відчуження авторства;
- академічний плагіат;
- приписування авторства;
- самоплагіат;
- фабрикація;
- фальсифікація;
- недоброчесне оцінювання результатів навчання;
- несамостійне виконання завдання;
- недозволена допомога;
- академічний саботаж;
- схиляння до порушення академічної доброчесності;
- інституційні порушення академічної доброчесності.
Як каратимуть за порушення академічної доброчесності
Для особи, яка порушила академічну доброчесність, може бути застосовано одну або декілька санкцій. Це можуть бути:
- Заходи з притягнення до академічної відповідальності (виключення зі складу вченої ради, позбавлення право брати участь в конкурсах, бути науковим керівником як для здобувачів вищої освіти, так і для нових проєктів, заборона на подання до нового академічного чи педагогічного знання тощо).
- Позбавлення нагород, кваліфікаційної категорії, наукового ступеня тощо.
- Також можлива й дисциплінарна відповідальність: догана, звільнення із закладу освіти чи наукової установи. Детальніше з положеннями законопроєкту можна ознайомитись тут.