Про це заявила міністерка економіки Словаччини Деніса Сакова.
Так, це зобов’язання безперечно, є, і не тільки з боку Словацької Республіки, але й Європейського Союзу.
Вона також повідомила, що обговорювала перехід з директором електростанції Slovenské elektrárne.
Водночас лідер Словацької національної партії Андрей Данко назвав відмову від російського ядерного палива передвиборчою казкою. Він додав, що це не так просто, як замінити мастило в автомобілі, але новий уряд країни продовжує втілювати цей план.
Електростанція оголосила про плани співпраці з американською компанією Westinghouse у серпні 2023 року. Наразі Словаччина покладається винятково на російське ядерне паливо, що є особливо відчутним, оскільки майже 60% енергії, яку виробляє країна, базується на атомі.
Перші постачання американського палива мають відбутися протягом року, оскільки воно повинне пройти процедуру узгодження. Електростанція також підписала меморандум про співпрацю з французькою компанією Framatom.
Посол Франції Паскаль ле Дунфф підтвердив французько-словацькі плани в інтерв’ю Euractiv Slovakia.
Ми спілкуємося зі словацькими компаніями, які могли б стати частиною ланцюжка постачання нового ядерного палива.
Він також додав, що державна компанія Électricité de France – EDF, яка управляє французькими атомними електростанціями, хоче співпрацювати зі Словаччиною для розвитку всієї ядерної екосистеми.
Однак одним із потенційних каменів спотикання у забезпеченні нового неросійського джерела є зберігання відпрацьованого ядерного палива. Наразі в Європі немає жодного глибокого сховища, яке б функціонувало. Франція має три поверхневих сховища, але глибоке все ще на стадії проєктування. Воно має вмістити все відпрацьоване паливо французького виробництва.
Раніше повідомляли, що США вважають залежність від російського ядерного палива загрозою національній безпеці та кліматичним цілям. Відомо, що Росія контролює майже 50 відсотків світових потужностей зі збагачення урану. Ця країна протягом багатьох років успішно працювала над тим, щоб підірвати ланцюжок постачання ядерної енергії в США, демпінгуючи дешеві продукти зі збагаченого урану на світових ринках.