Про це пише The Slovak Spectator.
З 1 березня 2025 року особи, які отримають статус українського біженця після 28 лютого 2025 року, зможуть перебувати в притулках максимум 60 днів замість нинішніх 120. Так само виплати на проживання будуть обмежені лише першим 60 дням замість 120, як це було з липня цього року.
Зміни, схвалені через прискорену процедуру без консультацій із, наприклад, неурядовими організаціями, що допомагають біженцям, не стосуватимуться вразливих груп, таких як пенсіонери старші 65 років, діти до п’яти років чи самотні опікуни цих дітей.
Ці поправки викликали критику з боку опозиційних депутатів, включаючи Зузану Штевулову та Люцію Плавакову (обидві – від партії «Прогресивна Словаччина»), які засудили раптове доповнення до вже поданих змін під час засідання парламентського комітету з прав людини 27 листопада.
Опозиційні депутати заявили, що скорочення є надмірними, наголошуючи, що сусідні країни пропонують підтримку до 90 днів. Вони також розкритикували відсутність прозорості та консультацій під час запровадження цих змін в останній момент. Уряд стверджує, що ці заходи дозволять зекономити Міністерству внутрішніх справ 2 мільйони євро, що є необхідним кроком через поточний тиск на державні фінанси.
Під час парламентських дебатів у четвер депутатка Штевулова назвала підхід коаліції «аморальним» і «неприйнятним». Вона розкритикувала уряд за те, що він планує зекономити 2 мільйони євро на підтримці біженців, тоді як понад 3 мільйони євро виділено на компенсацію штрафів, накладених за порушення карантинних обмежень під час пандемії.
«Ми («Прогресивна Словаччина») були готові підтримати оригінальну поправку, але зараз не можемо цього зробити», – заявила Штевулова, знову висловлюючи своє заперечення проти поспішного законодавчого процесу.
Усі 76 депутатів коаліції проголосували за запропоновані зміни до законів про імміграцію.
Депутати з опозиції назвали ці зміни «безсердечними» і «ганебними». Вони також розкритикували проросійського прем’єр-міністра Роберта Фіцо за його плани відвідати Москву наступного року та звинуватили його в заохоченні українців шукати притулок в інших місцях, попри те, що Словаччина потребує десятків тисяч іноземних працівників. Вони також розкритикували антиімміграційний уряд за преференції працівникам з Азії над українцями, які переважно християни та культурно ближчі до словаків.
У відповідь Міхал Бартек, 25-річний депутат від коаліційної партії «Голос», відповів: «Якщо ви хочете допомогти українцям, їдьте в Україну». Він заявив, що Словаччина була настільки щедрою, що самі словаки були змушені затягнути паски.
Штевулова, яка має великий досвід роботи з мігрантами у Словаччині, заперечила: «Словаки мають пишатися тим, що є найщедрішою країною у підтримці біженців».