Про це заявив голова фракції “Слуга народу”, член комітету з національної безпеки, оборони та розвідки Давид Арахамія в етері телемарафону “Єдині новини”.
Депутат розповів, що Бельгія, Нідерланди, Данія та інші союзники пообіцяли вже вдвічі більше літаків, ніж Україна має навчених льотчиків та інженерів для обслуговування західної авіації.
Зараз кількість обіцяних нам бортів… уже вдвічі більша, ніж кількість навчених пілотів та інженерів, які можуть це обслуговувати. Тобто в нас зараз вузьке місце – вже не борти, а люди.
Коментуючи недостатньо швидкі темпи постачання літаків, він зазначив, що до цього треба ставитися з розумінням, адже це все одно рекордні терміни.
За словами Арахамії, у довоєнний час терміни постачання авіації завжди становлять п’ять-шість років, а зараз у випадку з Україною йдеться про один рік.
Щодо нестачі пілотів депутат повідомив, що українська делегація у США намагалася “посунути чергу” з інших країн із полігонів, де навчають пілотів.
У цьому питанні триває робота на найвищому політичному рівні, зокрема, про це не соромиться просити інші країни президент Володимир Зеленський.
Де готують пілотів F-16
Нагадаємо, що на початку червня стало відомо, що в США немає достатньої кількості місць для підготовки українських пілотів, оскільки у черзі стоять і інші країни. За даними Politico, в Україні є 30 пілотів, які можуть негайно розпочати навчання у США на базі Національної гвардії Морріс Ейр у Тусоні, Аризона.
Однак, представниця Національної гвардії Аризони, майор Ерін Ганніган підтвердила, що кількість місць у програмі обмежена через зобов’язання задовольнити запити інших країн на навчання, фінансування і виконання потенційними студентами вимог щодо знання англійської мови.
Зазначимо, що військово-повітряні сили готують пілотів F-16 на авіабазі Люк, штат Аризона, і на об’єднаній базі Сан-Антоніо, штат Техас. Однак, ці програми так само мають обмежену кількість місць для іноземних пілотів. Вони, як правило, заздалегідь зарезервовані для пілотів з інших країн.
Також ще 8 українських пілотів проходять навчання в Данії. Однак, цей об’єкт закриють наступного року і він більше не братиме участі у тренуваннях, через перехід ВПС Данії на F-35.
Компанія Lockheed Martin, яка виробляє F-16 готує тренування пілотів на об’єкті в Румунії. Але ця програма є дорогою і теж матиме обмежену кількість місць.