Про це повідомили в прес-службі Центру громадського моніторингу та контролю.
Експерти Центру провели дослідження та дізналися, які продукти зникнуть зі шкільних їдалень у наступному навчальному році.
«Проблеми шкільного харчування загальновідомі. Це занадто солона, солодка або жирна їжа, застаріле і часто несмачне меню, шкідливі снеки у буфетах. За статистикою Держпродспоживслужби, майже в кожному четвертому шкільному меню є порушення норм здорового харчування. Зі 3,5 тисяч перевірених понад 800 не відповідали нормам», – зазначили в прес-службі Центру.
Окрім цього, за даними Центру, у кожному другому закладі середньої освіти є порушення, пов’язані з недостатньою кількістю обладнання або неналежним водопостачанням. Водночас прикра ситуація і з умовами зберігання продуктів.
«Із початку 2021 року у ході перевірок у закладах освіти вилучили 2471 кг небезпечної продукції: 2084 кг м’яса та м’ясопродуктів, 226 кг молока та молокопродуктів, 85 кг овочів, фруктів та зернових та 76 кг риби та рибопродуктів», – повідомили в Центрі.
Для покращення цієї ситуації в Україні вже понад рік працюють над реформою шкільного харчування.
Перший етап змін – оновлення нормативної бази. Із початку року в Україні діє новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти.
Зокрема нові правила мають зробити шкільне харчування більш збалансованим та корисним. У регламенті також прописано, які саме продукти і в якій кількості повинні бути в щоденному шкільному раціоні учнів – злакові, овочі, фрукти та ягоди.
Відтак, із 1 вересня 2021 року усі шкільні заклади зобов’язані дотримуватися нових правил організації харчування.
Зокрема, за даними Центру, у шкільних меню має збільшитися кількість молочних продуктів. Це має бути одна порція молока чи молочних продуктів щодня, а саме: 200 мл молока або 125 мл йогурту чи кефіру, або 125 г сиру кисломолочного, або 75 г сиру м’якого, або 15 г сиру твердого, або 25 г сметани на вибір.
Також має збільшитися кількість м’яса, щоб протягом тижня забезпечити дві порції м’яса по 70 г, 100 г або 120 г кожна, залежно від віку дітей.
Водночас у раціоні зменшиться кількість хліба на один прийом їжі з 60-80 г до 30-50 г.
Особлива увага також приділяється кількості спожитого цукру та солі. За новими стандартами, кількість цукру не має перевищувати норму у 7,5 г на один прийом їжі. При цьому школярі мають споживати більше фруктів – до 100 г.
Над розробкою меню працюють найкращі фахівці у галузі харчування та дитячі лікарі – ендокринологи і дієтологи. Після презентації кожна школа отримає меню і затвердить його, з ним зможуть ознайомитись батьків учнів.
Експерти впевнені, що завдяки новим правилам шкільні обіди можна зробити не тільки здоровішими, а й смачнішими.
Важливо, що за реформуванням шкільного харчування слідкуватимуть фахівці Держпродспоживслужби. Водночас батьки школярів можуть самостійно звертатися з питаннями щодо шкільного меню до директорів або на «гарячу лінію» ДПСС.
Нагадаємо, раніше ми писали, що, за даними Держпродспоживслужби, кожне четверте шкільне меню в Україні порушує норми харчування.
Фото: pixabay