Якщо тривала спека збігатиметься з новими масованими ударами РФ по енергетичній інфраструктурі, графіки відключень можуть повернутися вже цього літа, про що в інтерв’ю РБК-Україна заявив голова правління НЕК «Укренерго» Віталій Зайченко.

За словами Зайченка, без нових російських атак Україна має високі шанси пройти літо без обмежень електропостачання.

Водночас, якщо тривала спека збігатиметься з масованими ударами по енергетичних об’єктах, енергосистему доведеться балансувати за рахунок графіків відключень.

«Потенційно, після масованих обстрілів, можливі навіть не 2–3 години, а до 5 годин у пікові періоди», – зазначив голова «Укренерго».

Чому зростає ризик дефіциту

За словами керівника компанії, під час тривалої спеки споживання електроенергії може зрости приблизно на 25%.

Основною причиною є масове використання кондиціонерів, які створюють найбільше навантаження на енергосистему. Додатково більше електроенергії споживає холодильне та морозильне обладнання.

Водночас у липні та на початку серпня на атомних електростанціях триватиме планова ремонтна кампанія, через що виробництво електроенергії буде нижчим.

Система стала стійкішою

В «Укренерго» наголошують, що ситуація цього літа значно краща, ніж торік.

Енергосистема отримала додатковий захист, збільшилися потужності розподіленої газової генерації, а також посилено захист підстанцій. За даними Міненерго, потужність розподіленої генерації вже зросла приблизно з 1 до 1,8 ГВт.

Також Україна має можливість покривати дефіцит за рахунок імпорту електроенергії з країн Європи.

Частину Києва вже відключали

25 червня на лівому березі Києва та в Броварах були застосовані аварійні відключення через технологічне порушення на одному з енергооб’єктів. В «Укренерго» наголосили, що це не було пов’язано із запровадженням графіків, а стало наслідком аварійної ситуації.

Енергетики також закликали українців переносити використання потужних електроприладів на денний час та, за можливості, зменшувати споживання електроенергії у вечірній пік – з 18:00 до 22:00.