Фільм “Пропала грамота”, частково знятий за мотивами однойменного оповідання Миколи Гогогя, виклали в YouTube.
На той час всі стрічки знімалися на плівку. Однак тепер стрічку оцифрували і зробили її у високій якості – 4К, що дозволяє переглядати стрічку на великих екранах.
“Пропала грамота” – український художній фільм кінорежисера Бориса Івченка, почасти заснований на однойменному оповіданні Миколи Гоголя. Був знятий на кіностудії Довженка у 1972 році, проте вперше був представлений глядачам лише на початку 80-их.
Відразу після представлення кінцевої версії стрічки у 1972 році партійним чиновникам-цензорам її було заборонено до показу. Керівництву Кіностудії Довженка наскільки “ідеологічно” не сподобалася кінцева версія фільму, що фільм було покладено на полицю на понад 10 років.
Згідно з плакатом фільму, датованим 1983 роком, реліз фільму стався впродовж року.
У порівнянні з однойменним оповіданням Гоголя, виданим 1831 року, сценарій фільму є практично окремим твором. За словами сценариста Івана Драча, він “переписував текст разів сім чи вісім — то керівників не влаштовували якісь шматки, то через брак коштів доводилося викидати цілі епізоди. Від Гоголя в результаті лишилося дуже мало”.
Любовну лінію запозичив в Олекси Стороженка, додав щось із творів Григора Квітки-Основ’яненка, Марка Кропивницького, народних притч. Так, одним з прикладів сюжетних ліній, яких не було в оригінальному оповіданні Гоголя, і які самостійно додав Драч до сценарію фільму, є сюжетна лінія Одарки про дівчину, що “не зі своєї волі стала відьмою”, яку було запозичено з повісті Олекси Стороженка “Закоханий чорт”.
Нагадаємо, нещодавно Довженко-Центр повернув в Україну німий фільм 1920-х років “Кіра Кіраліна”. Це одна з перших українських радянських стрічок, присвячених сучасному рабству та жорстоким порядкам “капіталістичного світу”.
Фото: скріншот