Про це пише The Times.
Очевидно, що Росія отримує більше переваг, ніж Україна, завдяки домовленості про припинення бойових дій у Чорному морі та можливій забороні атак на енергетичні об’єкти.
У Білому домі заявили, що укладена угода “усуне застосування сили” в Чорному морі та гарантує безпеку судноплавства. Проте насправді активні бойові дії в цьому регіоні припинилися ще у 2023 році, коли російський флот зазнав значних втрат та був змушений відступити з Криму після серії успішних українських атак, зокрема потоплення флагмана “Москва”.
Після відступу Чорноморського флоту Україна змогла налагодити експорт зерна, тому оголошене перемир’я, ймовірно, більше сприятиме саме російським суднам.
“Україна досить успішно забезпечує безпеку свого зернового коридору. При цьому Росія постійно атакує порти Одеси та Миколаєва, і про це в угоді нічого немає. Жодних обмежень (на удари – УНІАН) щодо Росії не накладено“, – написав у телеграмі радник президента України Сергій Лещенко.
Він також звинуватив Білий дім у тому, що той не домігся “жодних поступок” від Росії в обмін на її можливість відновити експорт сільськогосподарської продукції та добрив.
Щодо потенційної заборони атак на енергетичну інфраструктуру, це може допомогти українцям уникнути блекаутів, які Росія намагалася спричинити впродовж війни. Водночас Україна також здійснювала удари по російських нафтових об’єктах, завдаючи шкоди економічній спроможності Кремля вести війну. Якщо такі атаки припиняться, це стане перевагою для Москви.
Перемога для Путіна
Росія висунула вимогу щодо пом’якшення санкцій проти “Россільгоспбанку” та інших фінансових установ, які займаються аграрною торгівлею, зокрема повернення їх до глобальної платіжної системи Swift.
“Россільгоспбанк” був відключений від Swift у 2022 році за рішенням ЄС. Згодом Європейський Союз запропонував компромісний варіант: дозволити банку створити дочірню компанію для обробки платежів, пов’язаних із зерновим експортом. Хоча ця пропозиція була представлена Росії ще у 2023 році під егідою ООН, Кремль тоді поставився до неї скептично і не реалізував її.
Якщо ж Москва отримає такі поступки зараз, це буде трактовано як серйозна перемога Путіна та створить прецедент для подальшого послаблення санкцій. Білий дім зазначив, що угода “розширить” доступ Росії до міжнародних фінансових систем, але не уточнив, чи йдеться безпосередньо про Swift.
Україна занепокоєна тим, що Захід може послабити свою позицію щодо Росії.
“Навіть сьогодні, у самий день переговорів, ми бачимо, як росіяни вже почали маніпулювати“, – заявив президент Зеленський. “Вони вже намагаються спотворити домовленості і, по суті, обдурити як наших посередників, так і весь світ“.
Раніше повідомлялося, що угода про припинення вогню в Чорному морі, узгоджена між США і Росією в Саудівській Аравії, має вигляд “списку бажань” Кремля, який вимагає пом’якшити західні санкції перед тим, як іти на “поступки”.