Українці вважають, що зростання цін та економічна криза є найбільшими проблемами країни у наступні 12 місяців.

Про це йдеться в дослідженні соціологічної групи “Рейтинг”.

Так, серед основних загроз респонденти найчастіше називають економічні (зростання цін – 33% економічна криза – 32%,), а потім безпекові – посилення обстрілів – 27%, подальша окупація територій – 25%.

69% продовжують вірити в здатність України відбити напад РФ та 71% громадян, попри значні труднощі, зберігають оптимізм щодо майбутнього України. Група “Рейтинг” відзначає високий рівень патріотизму та стійкості громадян.

Серед українців зростає критичність в оцінках загальної ситуації: близько половини (49%) респондентів вважають, що ситуація в країні розвивається в неправильному напрямку (35% вважають, що в правильному).

Крім того, більшість опитаних вказала на погіршення в низці сфер життя за останній рік: в економічній (80%), політичній (62%) ситуації країни, матеріальному становищі родини (60%), згуртованості українців (55%) та стані здоров’я (54%).

Дослідження було проведено у листопаді – грудні 2024 року. Було опитано 5600 українців усіх областей крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу.

Сприйняття регіону та плани переїзду

Найбільш негативно в регіоні оцінюють можливості для молоді (56% говорять про нестачу), пошуку роботи (51%), відчуття безпеки (51%), розмір заробітної плати (48%).

Попри усі виклики війни, абсолютна більшість опитаних (81%) не планують переїжджати зі свого регіону. Однак серед молоді віком 18-29 років намір покинути свій регіон у майбутньому висловили майже 40%, а 14% мають намір виїхати в іншу країну.

Фактори гуртування й роз’єднання суспільства

Фактори об’єднання та роз’єднання українців є дещо дзеркальними. Наприклад, об’єднувати може боротьба з корупцією (50%) й економічний добробут (44%), а роз’єднувати – зростання корупції (58%) й економічний занепад (49%). Іншими значними факторами роз’єднання можуть бути політичні вибори (29%) і різний досвід під час війни (28%).

Натомість іншим вагомим чинником об’єднання українців респонденти вважають відбудову (37%).