В Україні існує єдина умова, коли військовозобов'язані можуть відмовитися від перевірки документів з боку представників ТЦК або правоохоронців у громадських місцях.

КИЇВ24
Повістка. Фото: Getty Images

Про це розповіли адвокати Роман Сімутін і Катерина Аніщенко, пише ТСН.

За їхньою інформацією, єдиним винятком є сигнал повітряної тривоги. Адже тоді життю людей загрожує небезпека та вони мають прямувати до укриттів.

“Ніхто не може ставити під загрозу життя та здоров’я людини. Над тим місцем, де людині вручають повістку, можуть збивати ракету. Якщо така вірогідність існує, то її, відповідно, не можна виключати. В такому разі дії громадянина (який повідомив, що прямує до укриття – ред.) будуть виправдані. Ставити під загрозу життя — це не може бути виправдане врученням повістки. Це право людини, яке не обговорюється”, — розповів адвокат Роман Сімутін.

Є навіть практика. Суд закрив провадження, визнав водія, якого зупинила поліція і запропонувала дихнути в алкотестер, невинуватим. У цей момент пролунав сигнал повітряної тривоги, водій відмовився і повідомив, що прямує до укриття. Правоохоронці склали на нього протокол, але згодом провадження було закрите. Якщо казати простою мовою, то в Кримінальному кодексі є таке поняття як крайня необхідність. Не можна ставити під ризик життя і здоров’я людини. Якщо людину затримують під час повітряної тривоги, то в протоколі це має бути зазначено.

Адвокатка Катерина Аніщенко додала, що військовозобов’язаний має право пройти до укриття.

А вже перебуваючи в укритті, повинен надати документи для підтвердження своїх даних.

Мобілізаційний закон: усе, що потрібно знати військовозобов’язаному

Новий закон про мобілізацію набув чинності 18 травня 2024 року й відтоді всі військовозобов’язані чоловіки мають протягом 60 днів оновити свої дані у ТЦК. Якщо вони цього не зроблять, то їх можуть притягнути до відповідальності.

Варто зауважити, що наразі у Верховній Раді перебуває на розгляді законопроєкт № 11305 від 29.05.2024 щодо внесення змін до прикінцевих та перехідних положень до закону про мобілізацію, яким пропонується продовження строку оновлення військово-облікових даних з 60 до 150 днів.

Також з 18 травня запрацював електронний кабінет військовозобов’язаного. У ньому військовозобов’язані повинні зареєструвати свій номер телефону, вказати електронну пошту та місце проживання. Їм треба буде додати свої дані через ТЦК, СП та цей ресурс.

Нагадаємо, з 4 травня скасовано статус  “обмежено придатний для військовозобов’язаних. А ті чоловіки, які отримали його раніше, матимуть 9 місяців, аби повторно пройти ВЛК і потрапити у категорію “непридатних” або “придатних” до військової служби. Про те, як визначатимуть придатність військовозобов’язаних за оновленими нормами, читайте в матеріалі КИЇВ24.

Верховна Рада України також затвердила збільшення штрафів для ухилянтів. Порушники мобілізаційного закону платитимуть державі від 3400 до 25 000 грн. Штрафи накладатимуть впродовж трьох місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з моменту його вчинення.

Зазначимо, відповідно до нових норм усі військовозобов’язані мають уточнити свої дані у ТЦК, включно з тими, хто має бронювання. Крім цього, бізнес зобов’яжуть не тільки вести військовий облік, а й забезпечувати вручення повісток. Детальніше про вручення повісток на роботі — читайте за посиланням. 

Про те, які повноваження має поліція та ТЦК ми писали в матеріалі ТУТ.

 

Читайте КИЇВ24 на інших платформах

Останні новини

Погода
Більше новин