Про це голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев сказав в інтерв’ю РБК-Україна.
У відповідь на питання, чи реально запровадити економічне бронювання вже цього року, Гетманцев сказав: “Так”.
Водночас депутат заявив, що “це складне соціально-політичне рішення”. “Бо такий підхід розмежовує людей під час війни. Крім того, є питання сприйняття цього рішення військовими, що дуже важливо в контексті демобілізації, яку ми не можемо фізично зробити. Це дуже соціально чутливе питання”, — додав він.
Питання неможливо вирішити, щоб усі залишились задоволеними
Гетманцев вважає це одним із найскладніших питань за 5 років. “Його неможливо вирішити так, щоб були усі задоволені. Багато є питань, які не можна так вирішити. Але це питання неможливо вирішити так, щоб не загострити соціальні суперечності в країні”, — сказав депутат від “Слуги Народу”.
Економічне обґрунтування
Гетманцев повідомив, що, за підрахунками Мінфіну, щомісячні надходження в бюджет від економічного бронювання можуть складати близько 8 млрд гривень. Це з урахуванням того, що більшість військовозобов’язаних, які сьогодні працюють і отримують зарплату меншу ніж 35 тис. гривень, будуть отримувати по 35 тисяч.
“Я вважаю, що критерій для бронювання у вигляді розміру “білої” зарплати повинен бути. Для будь-якого варіанту бронювання — чи то по всій економіці, чи то за окремими галузями, як це зараз робиться. Це сприятиме детінізації та виведенню зарплат з “тіні”. І в цьому контексті — це правильне рішення”, — сказав парламентар.
Водночас ресурс, на який можна розраховувати для бюджету від економічного бронювання, не є певним.
Економічне бронювання в Україні
Питання “відкупу” від мобілізації почали розглядати ще на момент підготовки проєкту закону про мобілізацію. Однак в основних положеннях таку можливість не згадали.
Наприкінці червня 2024 року у Верховній Раді було зареєстровано одразу два законопроєкти щодо економічного бронювання працівників (загалом зареєстровано 3). Перший проєкт закону передбачає бронювання спеціалістів за сплату підвищеного військового збору — 20 400 грн в місяць, другий — регламентує можливість забронювати ФОПа, зареєстрованого не пізніше ніж за 6 місяців до набрання чинності цим законом з доходом вище 60 тисяч гривень.
19 серпня стало відомо, що парламент розробив три моделі економічного бронювання від мобілізації. Зазначається, що ті моделі, які запропонували законодавці, передбачають:
- сплату спеціального збору за бронювання працівників;
- бронювання на підставі заробітної плати;
- змішану модель бронювання.