Про це в коментарі виданню РБК-Україна розповіла юристка Діана Скумадчук.
За її словами, в Україні не виокремлюють поняття небінарних та трансгендерних осіб, тобто вони наразі не мають закріпленого юридичного статусу.
На практиці, це створює ситуацію, коли мобілізують до лав ЗСУ як військовозобов’язаних чоловіків, так і жінок, хоча вони можуть й не ідентифікувати себе такими. Це випливає із самого статусу та поняття військовозобов’язаної особи, до якої відносять всіх громадян України, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Тож якщо небінарна особа підпадає під критерії військовозобов’язаної відповідно до віку, стану здоров’я та фізичної підготовки, її можуть взяти до армії. Нагадаємо, що небінарні люди не вважають свою стать ні жіночою, ні чоловічою.
Мобілізація в Україні: деталі нового закону
Новий закон про мобілізацію набув чинності з 18 травня 2024 року. Протягом наступних 60 днів усі військовозобов’язані чоловіки мають оновити свої дані у ТЦК. Якщо вони цього не зроблять, їх можуть притягнути до відповідальності.
4 травня скасували статус «обмежено придатний» для військовозобов’язаних. А ті чоловіки, які отримали його раніше, мають 9 місяців, аби повторно пройти ВЛК і потрапити у категорію «непридатних» або «придатних» до військової служби. Про те, як визначатимуть придатність військовозобов’язаних за оновленими нормами, читайте в матеріалі КИЇВ24.
9 травня Верховна Рада України затвердила збільшення штрафів для ухилянтів. Порушники мобілізаційного закону платитимуть державі від 3400 до 25 000 гривень. Штрафи накладатимуть впродовж трьох місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з моменту його вчинення.
Зазначимо, відповідно до нових норм усі військовозобов’язані мають уточнити свої дані у ТЦК, включно з тими, хто має бронювання. Крім цього, бізнес зобов’яжуть не тільки вести військовий облік, а й забезпечувати вручення повісток. Детальніше про вручення повісток на роботі — читайте за посиланням.