Про це повідомив міністр освіти та науки України Оксен Лісовий.
Не є таємницею, що в останні два роки стрімко зросла кількість чоловіків-студентів призовного віку, які раптом згадали, що їм треба друга чи третя вища освіта, аспірантура чи докторантура.
За його словами, жага до знань — це чудово, а фіктивне навчання — ні.
Міністр додав, що на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми. Вони не дають права на відстрочку.
Акцент — на якість освіти, тому пріоритезуємо денну форму. І для того, щоб не відрізати можливість вступу для справжніх, вмотивованих та здібних, збільшуємо кількість місць на бюджеті — з 3 200 до 7 000.
За його даними, до початку повномасштабної війни щороку в аспірантуру, на бюджет і контракт вступали 7—8 тисяч людей. Вони складали іспити безпосередньо в ЗВО та наукових установах.
У 2024 році для складання ЄВІ зареєструвалися 246 189 людей, 79% з них — це чоловіки, серед яких майже половина (91 561) претендує на вступ до аспірантури.
«Рекорд всіх рекордів. Звісно, мені б хотілося, щоб одного дня наука в Україні стала такою популярною. По-справжньому. І ми робимо кроки в цьому напрямку. Але зараз такі цифри виглядають скоріше як аномалія. Аномалія, яка шкодить якості освіти, економіці (фіктивне навчання створює нові схеми та мільйони доларів у тіні), а найголовніше — національній безпеці», — зазначає Лісовий.
Вступники на аспірантуру не зможуть перевестися на денну форму навчання з вечірньої або заочної. А поновитися зможуть лише люди, які не є військовозобов’язаними.
Раніше повідомляли, що у 2024 році значна кількість чоловіків планує вступити на магістратуру та аспірантуру в Україні й це викликає стурбованість у Міносвіти. Проте в уряді вже готують відповідь на ситуацію.
Зазначимо, що, відповідно до нового закону про мобілізацію, студенти денної або дуальної форми, які отримують професійну, професійно-технічну, передвищу або вищу освіту, мають право на відстрочку від мобілізації. Це ж стосується докторантів, аспірантів та інтернів. Водночас важливо, аби особа здобувала кожен рівень освіти послідовно.