Про це повідомляє нідерландський суспільний мовник NOS.
Попередній прогноз, заснований на 98% підрахованих голосів, показує, що PVV отримала 37 місць у парламентів – на два більше, ніж передбачав екзитпол. І це на 20 місць більше, ніж партія має у парламенті зараз.
Усі партії з нинішньої коаліції з VVD суттєво погіршили результати: «Демократія 66» (D66) отримує 9 мандатів, «Християнсько-демократичний заклик» (CDA) – п’ять, а «Християнський союз» (CU) – три місця.
Явка виборців склала 77,8%.
Після виборів на Нідерланди очікує тривалий процес утворення коаліції.
Як відзначає NOS, цілком ймовірно, що Вілдерс очолить процес формування нового уряду. Вірогідно, Вілдерс спробує сформувати правий уряд із VVD і партією “Новий суспільний договір”, які разом матимуть більшість у 81 місце у 150-місному парламенті.
Переговори можуть бути важкими, оскільки обидві партії заявили, що мають серйозні сумніви щодо співпраці з Вілдерсом через його відверту антиісламську позицію, зокрема прагнення заборонити всі мечеті та Коран у Нідерландах.
Дослідження виборців Ipsos показує, що міграція та надання притулку були важливими питаннями для виборців і націоналістична партія Вілдерса виграла від цього.
Вілдерс – прихильник політики угорського прем’єра Віктора Орбана, він відкрито виступає проти ЄС, закликаючи Нідерланди контролювати кордони, значно скоротити свої виплати Союзу та блокувати приєднання будь-яких нових членів.
Він також неодноразово заявляв, що Нідерланди повинні припинити постачати зброю Україні, кажучи, що зброя потрібна їм для захисту. Однак жодна з партій, з якими він потенційно міг би сформувати уряд, не поділяє цих ідей.
Рютте, який керував країною останні 10 років, залишатиметься на посаді до початку повноважень нового уряду, ймовірно, у першій половині 2024 року.
Нагадаємо, 30 вересня перемогу на виборах у Словаччині здобула партія Smer колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, відомого проросійською позицією. При цьому, міністр оборони Словаччини Мартін Скленар висловлював переконання, що словацький народ віддасть свої голоси на користь євроатлантичної орієнтації країни.