Більша частина шахрайських схем у сучасному світі поширюється саме месенджерами. З огляду на велику кількість застережень від фахівців, українці стали уважніше ставитися до питання цифрової безпеки. Але, на жаль, злочинці також стають все хитрішими.
Навіщо шахраям ваш обліковий запис
Найперше – це спосіб контролю. Кіберзлочинці зламують акаунт людини, аби читати її листування, фото- та відеофайли, а також особисту інформацію.
Друге – це поширення дезінформації, при повному викраденні облікового запису. Шахраї ставлять собі за мету поцупити акаунт людини, аби від її імені поширювати фейки, або повідомлення, що дискредитуватимуть справжнього власника облікового запису.
Найпоширеніші шахрайські схеми в месенджерах
Перший спосіб – так званий “нульовий”. На месенджер приходить повідомлення із “жучком”, яке (за умови не оновленої версії додатка) автоматично завантажується в кеш і “перехоплює контроль” за акаунтом. Проте, така схема працює лише із застарілими смартфонами. У більшості випадків – вона не ефективна.
Другий спосіб – так званий “доступ в один клік”. За цією схемою, вам у месенджер приходить повідомлення із прихованим зображенням, чи посиланням. Відкривши “приманку” шахраїв, ви надасте їм “відмичку” від свого акаунту: в цей момент злочинці прив’язують до вашого акаунту обліковий запис, який перехоплює контроль і віднині діє від вашого імені.
Саме про такі історії трапляються все частіше. Тож, якщо вам надходять повідомлення з проханням проголосувати за щось або когось, навіть від знайомих, спочатку з’ясуйте всі деталі з людиною, яка вам і відправила таке посилання. В іншому випадку, відкривши його – ризикуєте втратити не тільки акаунт, а ще й наразити на безпеку всіх, чиї контакти маєте у телефонній книзі.
Телеграм – найменш захищений месенджер: у чому його “слабкість”
Попри численні історії, коли у WhatsApp українцям пропонували заробіток за лайки й потім ошукували на десятки тисяч гривень, цей месенджер у питанні захисту облікового запису є найбільш захищеним. Через оновлені правила безпеки, серед списку безпечних також Signal. За умови правильного налаштування, ніхто не зможе отримати доступ до акаунтів цих соцмереж.
Найнебезпечнішим же залишається Телеграм. Головна його небезпека полягає у можливості використовувати додаток одночасно на кількох пристроях: з різними номерами – якщо мова про смартфони та IP-адреси – якщо мова про комп’ютери, до яких телеграм підключають шляхом сканування QR-кода через посилання.
І повернути акаунт у разі викрадення, на відміну від WhatsApp, – неможливо. А от інші месенджери – значно захищеніші: навіть у разі спроби викрадення облікового запису ви можете заблокувати злодія і повернути контроль над акаунтом.
Три месенджери, які злодіям найважче зламати
WhatsApp та Signal мають значну перевагу. До цих месенджерів можливо прив’язати лише один мобільний пристрій і встановити синхронізацію з комп’ютером. Тобто, якщо зловмисник отримає доступ до акаунту – на телефоні власника він зникає. Паралельно зловмисник не може вас контролювати та спостерігати за особистими даними у вашому месенджері.
У Viber схожа система захисту. Крім цього, додаток пропонує встановлення додаткового пароля, для ускладнення спроби злому шахраїв.
WhatsApp має ще один визначний “плюс” – хмарний пароль, який унеможливлює спроби злочинців авторизуватись в акаунті від вашого імені.
В Signal ситуація дещо інша, проте не менш убезпечена: там акаунт прив’язується до мобільного пристрою людини. Таким чином, при спробі входу до акаунту, ви маєте увести не тільки пароль від, безпосередньо, месенджеру, але й від вашого пристрою.
Сподіваємося, ці поради стануть вам у пригоді й вбережуть ваші облікові записи та фінансові дані від рук злочинців.