Про це повідомляє Politico.

Як зазначено у публікації, в ЄС можуть організувати власний саміт у ті ж дати, що запланувала Угорщина – 28-29 серпня.

Це розглядають, як чудову можливість для прем’єр-міністра країни Віктора Орбана спробувати сформувати зовнішньополітичний порядок денний блоку, а для його міністра закордонних справ Петера Сійярто − опинитися в центрі уваги.

Зазначається, що після того, як Орбан перешкоджав наданню допомоги Україні та здійснив так звані “мирні візити” до Володимира Путіна і Сі Цзіньпіна, які він не узгодив з 26 іншими лідерами країн ЄС, багато міністрів закордонних справ шукали спосіб уникнути “ролі реквізиту” в тому, що, на їхню думку, може стати черговим “пропагандистським шоу Орбана”.

За словами трьох дипломатів ЄС, верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель скличе міністрів на “офіційну” раду міністрів закордонних справ одночасно з самітом Орбана.

Співрозмовник видання додав, що бойкотуючи зустріч у Будапешті, інші міністри закордонних справ хочуть “послати чіткий сигнал, що Угорщина не говорить від імені ЄС”.

“Мирне турне” Орбана

Свій “вояж” Віктор Орбан розпочав 2 липня, одразу після початку головування Угорщини в Раді ЄС. Він здійснив перший візит до Києва та зустрівся із Зеленським. Зокрема прем’єр-міністр запропонував Зеленському припинити вогонь перед початком мирних переговорів з Росією.

Після чого вирушив до Москви, де провів зустрічі з Володимиром Путіним. Свою поїздку до Росії Орбан назвав “миротворчою”.

Пізніше Орбан попрямував до Азербайджану, де виступив на неформальному саміті Організації тюркських держав, і до Китаю, де зустрівся з Сі Цзіньпіном, а також оголосив про інші візити. 

За підсумками візиту в Україну і Росію Орбан написав голові Євроради Шарлю Мішелю і главам країн-членів Європейського Союзу непублічний лист. У листі йдеться, що президент РФ був здивований тим, що президент України відкинув тимчасове припинення вогню.

Володимир Зеленський заявив, що між Україною та РФ не може бути жодного посередництва, крім консолідованих зусиль сильних держав світу, які здатні змусити главу Кремля Володимира Путіна припинити війну. Водночас Путін відмовляється від прямих переговорів та схиляється до варіанту “стамбульського миру”.

У ЄС почали говорити про те, щоб покарати Угорщину та уряд Віктора Орбана за його міжнародну активність і фейкове “посередництво” щодо припинення війни в Україні − зокрема кажуть про можливість дострокового закінчення головування Угорщини в Раді ЄС.