Верховна Рада зняла з порядку денного резонансний законопроєкт № 10311 щодо права на застосування сили для військових Національної гвардії, у якому, зокрема, йдеться про використання вогнепальної зброї та сльозогінного газу проти цивільних.

Про це повідомили народні депутати Ірина Геращенко та Ярослав Железняк, а також голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

За словами активіста, з порядку денного законопроєкт № 10311 зняли на цей пленарний тиждень (24-30 березня).

Железняк каже, що з документом «справді є проблема»: «У конспірологію тут не вірю. Відверто, всі нормально розуміли, що [законопроєкт] треба доопрацювати».

Кілька днів тому правоохоронний комітет Верховної Ради затвердив цей законопроєкт. Тоді у «Центрі протидії корупції» заявляли, що деякі положення документа «дуже нагадують так звані закони 16 січня» 2014 року — пакет законів, які з порушенням процедури ухвалила Верховна Рада під час Революції гідності. Ці закони надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту.

Водночас у Міністерстві внутрішніх справ пояснювали, що законопроєкт повинен привести норми Закону України «Про Національну гвардію України» у відповідність до інших наявних правових норм.

Там казали, що нацгвардійці й раніше мали право застосовувати гумові кийки, електрошокери та засоби примусової зупинки транспорту. Це було передбачено постановою Кабміну ще від 2017 року.

Проте нинішній законопроєкт вказує, що такі дії з боку Нацгвардії є крайніми заходами в чітко визначених межах і способах, а також містить норми щодо обов’язку попередження наміру про їхнє застосування.

Нагадаємо, законопроєкт № 10311 значно розширить повноваження Національної гвардії України. Правоохоронний комітет Ради затвердив законопроєкт, який надає Нацгвардії право використовувати вогнепальну зброю та сльозогінний газ проти цивільного населення під час “масових заворушень”.